Hlavní obsah

Boeing testoval vesmírné taxíky, které budou vozit astronauty na ISS

Společnost Boeing testovala své vesmírné taxíky. (Video: Karolína Štuková, Reuters)

 

Reklama

5. 11. 2019 20:10

Společnost Boeing testovala záchranný systém své kosmické lodi Starliner, kterou připravuje pro americkou NASA. Ten má sloužit jako vesmírný taxík pro astronauty, kteří budou cestovat na Mezinárodní vesmírnou stanici.

Článek

Test vysílala NASA TV v přímém přenosu na internetu. Zda byl úspěšný, ukážou až data zaznamenávaná během celého letu od startu až po dopad. Server Spaceflight Now si nicméně všiml, že při závěrečném klesání se rozevřely jen dva místo předpokládaných tří velkých padáků.

„Loď Starliner dnes dopoledne prolétla kritickým bezpečnostním milníkem při hlavní zkoušce svého (záchranného) systému přerušení letu. Před námi je analýza spousty dat, ale jsme o krok blíže letům s posádkou,“ uvedla NASA v prvním komentáři na twitteru.

Podle NASA by se astronauti, pokud by dnes nějací v modulu letěli, dostali bezpečně zpět na zem i při otevření jen dvou ze tří hlavních padáků.

Záchranný systém přerušení letu má v případě nečekané události během startu nosné rakety nebo krátce po něm zajistit přenesení modulu s posádkou do bezpečné vzdálenosti od startovací rampy a nosné rakety.

Boeing získal od NASA kontrakt na přepravu astronautů na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) a zpět na Zemi s využitím nosné rakety a pilotované lodě podobně jako soukromá společnost SpaceX. Ta je v přípravě své lodi Crew Dragon o něco napřed.

Zkušební let bez posádky s přistáním u ISS a návratem na Zemi Crew Dragon úspěšně absolvoval už v první polovině března. Druhý let na orbitální komplex, tentokrát s posádkou, ale musel být odložen kvůli poškození lodě při nezdařeném dubnovém testu motorů na zemi.

Společnost Boeing předběhla SpaceX v prověření záchranného systému. Zakladatel a šéf SpaceX Elon Musk nedávno řekl, že test tohoto systému Crew Dragonu by se mohl uskutečnit koncem listopadu či začátkem prosince.

Termín startu prvního letového testu bez posádky lodi CST-100 Starliner k ISS byl stanoven na 17. prosince.

NASA netrpělivě čeká na to, až bude moci díky Crew Dragonu a Starlineru přestat s kupováním míst v ruských kosmických lodích Sojuz. Ty jsou nyní jediným přepravním prostředkem schopným dostávat lidi na oběžnou dráhu kolem Země od ukončení programu amerických raketoplánů z července 2011. Podle portálu ars technika v minulosti Američané platili za jedno letové místo v Sojuzu včetně výcviku zhruba 81 milionů dolarů (1,8 miliardy korun).

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované