Hlavní obsah

Boj se suchem. Léčebné ústavy budou využívat dešťovou vodu

Foto: Seznam Zprávy

V léčebných ústavech se zotavují lidé po náročných operacích a potřebují rehabilitaci.

Reklama

21. 5. 2020 15:02

Několik milionů korun si vyžádá projekt zaměřený na lepší hospodaření se srážkovou vodou v odborných léčebných ústavech v Pasece a Moravském Berouně na Olomoucku. Dešťová voda se bude zachytávat ve speciálních nádržích.

Článek

„Hejtmanství vnímá situaci se suchem velmi vážně. Podporujeme opatření, která směřují k zadržování vody v krajině. Přispíváme také na obnovu vodohospodářské infrastruktury. Ročně jde o zhruba 40 milionů korun,“ informoval Milan Klimeš, náměstek hejtmana pro oblast životního prostředí a zemědělství.

Olomoucký kraj proto požádá Evropskou unii o peníze na investice v odborných léčebných ústavech v Pasece a Moravském Berouně. Celkem chce získat téměř 8,5 milionu korun na lepší hospodaření se srážkovou vodou. Nově se má zachytávat ve speciálních nádržích, odkud se bude čerpat k dalšímu využití.

„V Odborném léčebném ústavu v Pasece chceme osadit dvě podzemní plastové nádrže pro jímání dešťové vody. Zároveň zrekonstruujeme dvě přírodní akumulační nádrže, které už v areálu jsou, a doplníme je o novou otevřenou přírodní strouhu dešťové kanalizace,“ uvedl Jiří Zemánek, první náměstek hejtmana Olomouckého kraje.

Další dvě nádrže chce kraj umístit v Moravském Berouně. „Bude je doplňovat čerpadlo, které umožní využívat vodu pro zalévání zeleně,“ dodal Zemánek.

Odborný léčebný ústav Paseka je příspěvkovou organizací Olomouckého kraje a spadá pod něj i zařízení v Moravském Berouně. Zdravotnický personál tam poskytuje lůžkovou péči například lidem, kteří se zotavují po náročných operacích a potřebují rehabilitaci.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované