Hlavní obsah

Boris Johnson chce vládnout. I za cenu toho, že bude brexit zpackaný

Reportéři Seznamu: O brexitu a novém ministerském předsedovi Borisi Johnsonovi s reportérem Seznamu Jiřím Hoškem. (Video: Lukáš Sál)

 

Reklama

18. 8. 2019 16:34

Jak číst aktuální britskou politiku s šéfreportérem Seznamu Jiřím Hoškem.

Článek

„Pravděpodobnější je, že se znovu narodím jako oliva v nepoužívané lednici a letící frisbee mi usekne hlavu.“ To jsou slova, která pronesl v roce 2015 Boris Johnson. Muž, který se na sklonku července nastěhoval do sídla britských premiérů. Už po prvních dvou týdnech je jasné, že se známý bouřlivák a jeden z nejrazantnějších zastánců brexitu pokusí vyvést zemi z EU co nejrychleji, a to za jakoukoliv cenu.

„S jeho nástupem se nepochybně zvýšila pravděpodobnost divokého chaotického brexitu bez dohody. Boris Johnson deklaroval, že to je východisko, z něhož britská vláda opravdu bude vycházet,“ říká šéf zahraniční rubriky Seznamu Jiří Hošek. „To znamená, že své kroky směrem k britské veřejnosti i směrem k Bruselu hodlá komunikovat v tom smyslu, že 31. října by Spojené království mělo přestat být členem EU. Přičemž si Boris Johnson pořád myslí, že k nějaké dohodě s EU dospěje.“

Jaká je pravděpodobnost dohody? „Opravdu malá,“ soudí Hošek. Připomíná ovšem, že rétoriku britského ministerského předsedy je třeba vnímat také optikou předvolební kampaně před předčasnými parlamentními volbami. Odehrají se podle něj možná ještě před koncem října, tedy před britským odchodem z EU, i když to sám Johnson popírá.

„Zatím je v očích britské veřejnosti tím vhodnějším ministerským předsedou než lídr opozice Jeremy Corbyn. V procentech vyjádřeno: zhruba 34 % by raději vidělo Johnsona v čele kabinetu, Corbyna jen 20 % oslovených Britů,“ podotýká Hošek, který léta působil jako londýnský zpravodaj Českého rozhlasu.

Johnson se podle něj chce pasovat do role spasitele Británie. „V první řadě tedy chce být po co možná nejdelší dobu britským premiérem. A to i za cenu toho, že země jako taková bude brexitem tratit. A že ten brexit bude zpackaný. Teď chce především napnout všechny síly, aby Konzervativní strana získala v parlamentních volbách většinu křesel v Dolní sněmovně a nebyla závislá tak jako dosud na hlasech nějaké obskurní severoirské strany.“

Johnsonovi se navíc podařilo sestavit svůj tým tak, že mu nikdo nebude příliš házet klacky pod nohy. „Vláda je poskládaná takovým způsobem, že klíčová ministerstva bez výjimky obsadili lidé, kteří dlouhodobě vyjadřují podporu odchodu země z EU. Buď to byli brexiteři už v té kampani v roce 2015–2016, nebo k tomu průběžně dospěli. Sám Boris Johnson říká, že vystavěl ‚válečný kabinet‘, který sestává ze šesti seniorních ministrů. Není bez zajímavosti, že to jsou všechno muži.“

Sám Jiří Hošek měl možnost před časem s Borisem Johnsonem vést rozhovor. Jak na něj působil? Jak se z Johnsona, někdejšího novináře, který se dlouhodobě věnoval vztahům Británie a EU, stal takový odpůrce Evropské unie?

Odpovědi v úvodním rozhovoru Jiřího Hoška s investigativní novinářkou Sabinou Slonkovou.

Interview je součástí pořadu Reportéři Seznamu, který můžete v premiéře sledovat každé pondělí od 20:30 na TV Seznam. Anebo si jej můžete pustit ze záznamu níže.

Jak naladit Televizi Seznam? Praktický návod ZDE.

A sledujte nás také na Facebooku.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované