Hlavní obsah

Bouře Ophelia si už na Britských ostrovech vyžádala první oběti. Přinesla ale i neobvyklý přírodní úkaz

Bouře Ophelia zasáhla Britské ostrovy, přinesla i neobvyklé zbarvení oblohy (Video: AP)

 

Reklama

16. 10. 2017 18:21

Podle BBC jde o o nejsilnější bouři, která zasáhla Irsko za posledních 50 let. Meteorologové vydali varování i pro Britské ostrovy. Díky bouři ale mohli obyvatelé některých částí Anglie vidět neobvyklý jev.

Článek

Místní média uvedla, že si bouře v Irsku zatím vyžádala dva lidské životy. Obětí bouře se podle místní rozhlasové a televizní stanice RTE stala žena v autě, na které spadl strom. Třicetiletý muž utrpěl smrtelná zranění motorovou pilou, když se pokoušel odstranit padlý strom ze silnice.

Silný vítr vyvracel stromy a sloupy elektrického vedení. Bez elektřiny se ocitlo na 230 tisíc domácností a podniků, informovali energetici. Meteorologové uvedli, že poryvy větru dosahovaly na jižním pobřeží Irska rychlosti až 176 kilometrů v hodině. Uzavřené jsou školy i úřady.

Meteorologové rovněž vydali varování pro Skotsko, Wales, Severní Irsko a ostrov Man a pro severní a jižní Anglii, kde platí výstraha před záplavami. Rušeny jsou lety, trajekty a železniční i autobusové spoje.

Irská policie vyzvala motoristy a cyklisty, aby vůbec nevyjížděli, pokud to není nezbytně nutné. Lidé by se podle ní neměli raději vydávat k pobřeží, protože to může být nebezpečné.

Díky bouři ale mohli obyvatelé některých částí Anglie vidět neobvyklý jev. Slunce a obloha se totiž zabarvily dočervena. Způsobil to tropický vzduch a prach ze Sahary, který bouře přinesla. Vliv na úkaz měl ale i prach z hořících lesů na Pyrenejském poloostrově.

Premiér Leo Varadkar uvedl, že místní elektrárenská společnost ESB opraví elektrické vedení, jakmile to bude bezpečné. Obyvatele vyzval, aby zůstali doma, dokud se bouře nepřežene.

Irská vláda už dříve vyhlásila nejvyšší stupeň pohotovosti v několika okresech na západě země a uvedla do pohotovosti armádu. Ophelia se předtím přehnala Atlantikem jako hurikán, cestou k evropskému pobřeží ale zeslabila na bouři.

Irský zpravodaj BBC uvedl, že Ophelia bude nejsilnější bouří, jaká zasáhla Irsko za poslední půlstoletí. Shodou okolností uplynulo v pondělí 30 let od takzvané Velké bouře, která v roce 1987 zabila v Británii dvě desítky lidí a skácela odhadem na 15 milionů stromů.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované