Hlavní obsah

Brexit prošel Dolní sněmovnou a míří k lordům. Poslanci návrh schválili beze změn

Brexit prošel Dolní sněmovnou beze změn.

 

Reklama

8. 2. 2017 21:54

Někteří poslanci žádali referendum o smlouvě s Unií. Schvalování zákona o odchodu z EU by mělo být hotové nejpozději do 7. března.

Článek

Poslanci Dolní sněmovny britského parlamentu ve středu večer v závěrečném čtení schválili návrh zákona, který vládě premiérky Theresy Mayové umožní aktivovat článek 50 Lisabonské smlouvy, a zahájit tak jednání o odchodu Británie z Evropské unie.

Předloha nyní poputuje do Sněmovny lordů, jež může navrhnout další změny.

Pro návrh zákona se po třídenní debatě vyslovilo 494 poslanců, proti se jich postavilo 122.

Ve druhém čtení minulý týden pro zákon zvedlo ruku 498 poslanců a proti hlasovalo 114. Před konečným schválením zákonodárci odmítli všechny pozměňovací návrhy, a zákon tak Dolní sněmovnou prošel ve znění, ve kterém ho předložila vláda.

Především opoziční labouristé, skotští nacionalisté a liberálové se do zákona snažili prosadit úpravy, jež by znamenaly větší vliv parlamentu na jednání o brexitu i na schvalování výsledné dohody.

Jeden z návrhů požadoval například vypsání referenda o vyjednané dohodě s Bruselem. Další z návrhů chtěl garantovat možnost zůstat v zemi i po brexitu těm občanům zemí EU, kteří v Británii žili v okamžiku loňského červnového referenda, ve kterém se většina hlasujících vyslovila pro odchod z evropského bloku.

Proces schvalování zákona by měl být hotov nejpozději do 7. března. Posledním krokem má být souhlas královny Alžběty II. Premiérka Mayová chce článek 50 Lisabonské smlouvy podle dřívějších vyjádření aktivovat nejpozději od konce března. Podle některých informací by tak ale mohla učinit již 9. března na summitu EU v Bruselu.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované