Hlavní obsah

Británie a EU dosáhly předběžné brexitové dohody

Velká Británie s EU dosáhly předběžné dohody o podmínkách brexitu. (Video: Eliška Kolomazníková, AP, Reuters)

 

Reklama

13. 11. 2018 18:53

Vyjednavači Velké Británie a Evropské unie dojednali podmínky brexitu. Ve středu ráno se sejde jak britská vláda, tak i velvyslanci 27 zemí EU, a rozhodnou o dalších krocích.

Článek

Britská vláda dnes ohlásila, že vyjednavači Británie a Evropské unie dosáhli předběžné dohody o podmínkách odchodu země z evropského bloku. Kabinet, jenž je ale v otázce brexitu rozdělený, má o dokumentu jednat ve středu v 15:00 SEČ a rozhodnout o dalších krocích. Mluvčí týmu unijních vyjednavačů nechtěl technickou shodu nad textem dohody komentovat a odkázal na pravidelnou středeční tiskovou konferenci Evropské komise. Ta dnes ještě před ohlášením rámcové dohody upozornila, že EU musí mít přichystána „dočasná a rozsahem omezená“ opatření v některých prioritních oblastech pro případ, že jednání o spořádaném britském odchodu z Unie skončí krachem.

Podle BBC dnes večer britská premiérka Theresa Mayová měla na programu jednání s jednotlivými svými ministry ve snaze získat je na svou stranu. Někteří zastánci naprosté odluky od unijních struktur, jako je exministr zahraničí Boris Johnson, už vládu vyzvali, aby odmítla návrh. Jeho podrobnosti ale nejsou zatím známy. Objevily se i spekulace o hrozícím pádu kabinetu.

Dohoda se týká především práv pro občany EU v Británii a pro Brity v jiných zemích EU, vyrovnání britských finančních závazků a přechodného období po odchodu Spojeného království z bloku v březnu 2019. Jednání nejvíce komplikovala otázka režimu na hranici mezi Irskem a Severním Irskem. I tu se ale podle irského tisku podařilo vyřešit.

Šéfové 27 zemí by se měli sejít ještě v listopadu

Pokud bude vláda v Londýně s textem dohody souhlasit, měli by ho velmi rychle dostat zástupci vlád ostatních 27 zemí EU. Následovat by pak v rychlém sledu měla potřebná přípravná jednání, včetně ministerské rady příští pondělí, s cílem svolat ještě do konce listopadu mimořádnou schůzku šéfů států a vlád EU27, která by z unijní strany text potvrdila. Summit by se zřejmě mohl konat 25. listopadu. Řádný summit, který by byl nejzazším momentem pro potvrzení domluvené rozvodové smlouvy, už je svolaný na 13. a 14. prosince s nabitým programem.

BBC uvádí, že dokument má zhruba 600 stran a pouze několik stránek má doprovodná politická deklarace, která je základem pro podrobné rozhovory o budoucí podobě vzájemných vztahů poté, co v prosinci 2020 skončí přechodné období. Deklaraci ale chce mít EU27 odsouhlasenou společně s právně závaznou „rozvodovou“ smlouvou.

Dohodu o rozluce musí schválit nejen europarlament, ale především britský parlament. Už tak nejistý výsledek hlasování patrně zkomplikuje dnešní krok poslanců, kteří si vymohli, aby vláda zveřejnila odborná právní stanoviska týkající se dojednávané dohody. To podle agentury Bloomberg znamená, že ještě než bude parlament smlouvu schvalovat, bude mít k dispozici stanoviska právních odborníků, která Mayová obdržela během procesu vyjednávání. „Pro Mayovou by to mohlo znamenat další potíže,“ soudí Bloomberg.

EK navrhuje bezvízové cestování mezi Británií a Unií

Evropská komise dnes navrhla, aby po brexitu britští občané cestovali do zemí EU bez víz. Podmínkou je, aby se britská strana recipročně zachovala vůči občanům zemí evropského bloku při jejich cestách na ostrovy, uvedl první místopředseda komise Frans Timmermans.

Kvůli brexitu se již nyní mění britský trh práce. Země letos ve třetím čtvrtletí zažila rekordní odliv pracovníků pocházejících z ostatních členských zemí Unie, upozornil britský statistický úřad.

Z analýzy úvěrové pojišťovny Euler Hermes vyplynulo, že brexit zasáhne hospodářsky nejsilněji Německo, Francii a Belgii. Britská libra může znehodnotit až o pětinu. Dnes ale díky nadějím na uzavření dohody libra i euro vůči americkému dolaru posílily.

Anglická Fotbalová asociace (FA) v reakci na blížící se britský odchod z EU navrhne snížit počet zahraničních hráčů v týmech Premier League ze současných 17 na 12. FA si od tohoto kroku zároveň slibuje podporu domácích odchovanců.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované