Hlavní obsah

Británie slavila tradičně odložené 93. narozeniny královny Alžběty II.

Británie slavila tradičně odložené 93. narozeniny královny Alžběty II. (Video: Karolína Štuková, Reuters)

 

Reklama

8. 6. 2019 23:52

Za účasti britské královské rodiny začalo dnes v Londýně tradiční výroční defilé u příležitosti oficiálních narozenin královny Alžběty II. Do ulic vyšlo přes 1400 vojáků ve slavnostních červených uniformách, jejichž přehlídku sledovaly kromě třiadevadesátileté panovnice miliony lidí.

Článek

Královna oblečená v bílém kostýmu projela centrem britské metropole v uzavřeném kočáru. Patrně ještě větší pozornost poutal otevřený kočár, v němž se vedle vévodkyní Kate a Camilly usadil Harry oblečený do vojenské uniformy a Meghan, kterou příznivci královské rodiny neviděli na veřejnosti od chvíle, kdy před měsícem porodila syna. Někdejší americká herečka se tento týden na rozdíl od dalších příbuzných panovnice nezúčastnila ani londýnského banketu pro prezidenta Donalda Trumpa, kterého v minulosti kritizovala.

Následník trůnu princ Charles a jeho starší syn princ William tradičně na přehlídku vyrazili v řadách vojska na koních. Mezi hosty byla například odstupující premiérka Theresa Mayová, která v pátek odešla z čela Konzervativní strany a čeká na volbu svého nástupce v premiérském křesle.

Soukromě si královna své narozeniny připomněla už v den svého narození 21. dubna. Britští monarchové pořádají oficiální oslavu narozenin bez ohledu na skutečné datum narození druhý červnový víkend, kdy si ji mohou díky lepšímu počasí přihlížející lépe užít.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované