Hlavní obsah

Britové zveřejnili plány zachování pobrexitových vztahů s Unií

Britové zveřejnili návrh vztahů s unií po brexitu. (Foto: Shutterstock)Video: Marek Martinovský, Reuters

 

Reklama

12. 7. 2018 15:29

Vláda britské premiérky Mayové zveřejnila návrh vztahů s Evropskou unií po brexitu. Stostránkový dokument uvádí, že by mezi sebou měli uzavřít asociační dohodu. Ta by zachovávala například volný pohyb zboží.

Článek

Britská vláda dnes zveřejnila svůj dlouho očekávaný plán na podobu vztahů s Evropskou unií po odchodu země z bloku. Jádrem téměř 100stránkového dokumentu, který podrobně rozvíjí návrhy kabinetu zveřejněné už minulý týden, je podle agentury Reuters zachování úzkých vazeb s Unií, především volný pohyb zboží. Naproti tomu pro služby, které jsou jedním z motorů britské ekonomiky, plán předpokládá určitou flexibilitu, ale v zásadě omezený přístup na unijní trhy.

S kompromisním návrhem ale nesouhlasí řada politiků Konzervativní strany premiérky Theresy Mayové, kteří zastávají myšlenku takzvaného „tvrdého” brexitu, tedy úplné odluky od unijních struktur.

Dokument podle Reuters konstatuje, že vyjednávací pozice Londýna se „posunula”, ale že britská vláda stále trvá na svých brexitových požadavcích. Odchod z EU bude znamenat největší změnu v britské zahraniční a obchodní politice za desítky let.

Nový ministr pro odchod z EU Dominic Raab doufá, že návrh uklidní ty unijní politiky, kteří měli ohledně budoucích vztahů mezi Unií a Spojeným královstvím obavy. V rozhovoru s BBC dnes řekl, že s hlavním unijním vyjednavačem pro brexit Michelem Barnierem bude mluvit ještě dnes a příští týden pojede do Bruselu.

Barnier k prvním návrhům britské vlády z minulého týdne řekl, že Unie je pečlivě prostuduje a že čeká na jejich širší verzi. „Tyto návrhy ale musejí být uskutečnitelné,” dodal.

Plán britské vlády dnes v Bruselu během summitu NATO kritizoval americký prezident Donald Trump, který se chystá na návštěvu Británie. Řekl, že si není jist, zda přístup vlády opravdu odráží výsledek referenda z roku 2016, ve kterém se Britové vyslovili pro odchod z EU. Mayová to ale vzápětí odmítla. „To, o čem britští voliči rozhodli, uskutečňujeme,” řekla premiérka novinářům.

Reklama

Doporučované