Hlavní obsah

Z vraždy Davida Amesse je podezřelý syn exporadce somálského premiéra

Foto: Profimedia.cz

Na místo činu vyrazili uctít památku Amesse i britský premiér Boris Johnson či lídr opozičních labouristů Keir Starmer.

Reklama

17. 10. 2021 10:11

Sira Davida Amesse v pátek podle policie zavraždil pětadvacetiletý Brit se somálskými kořeny Ali Harbi Ali.

Článek

Harbi Ali Kullane, který dříve působil jako poradce somálského premiéra, pro list The Sunday Times potvrdil, že se jeho syn nachází ve vazbě ve spojení s vraždou britského konzervativního poslance. „Cítím se velmi traumatizován. Není to něco, co jsem očekával nebo co bych tušil.“

Za Kullanem již byla i protiteroristická policie ze Scotland Yardu. Útok už dříve za teroristický formálně prohlásil hlavní národní koordinátor pro boj proti terorismu Dean Haydon. Počáteční vyšetřování totiž mělo odhalit potenciální motivaci spojenou s islamistickým extremismem.

Policie a bezpečnostní služby věří, že útočník jednal sám. Vyšetřovatelé momentálně zkoumají teorii, že by Ali měl být zradikalizován online během národních lockdownů. Média také informují o tom, že měl určitou dobu být součástí programu Prevent, jehož cílem je zabránit právě radikalizaci občanů.

Zapojení do programu však je dobrovolné a Aliho v hledáčku neměla ani MI5, která monitoruje více než 3000 lidí, u nichž existují obavy, že by mohli naplánovat teroristický útok. Mladík se momentálně nachází ve vazbě, která mu byla prodloužena až do pátku 22. října.

K útoku na Amesse došlo v pátek v kostele v Leigh-on-Sea ve východoanglickém Essexu, kde probíhalo pravidelné setkání s voliči. Útočník poslance pobodal, a přestože na místě zasahovali zdravotníci, Amessův život se zachránit nepodařilo.

Amess byl jedním z veteránů ostrovní politické scény. V Dolní sněmovně zasedal od roku 1983. Britský velvyslanec v ČR Nick Archer na Twitteru připomněl, že zavražděný poslanec dokonce loni navštívil Prahu. Amess tehdy bojoval za obyvatele svého volebního okrsku, který byl v Česku zatčen a nakonec soudem očištěn.

Útok na Amesse silně připomíná rok 2016 a vraždu labouristické poslankyně Jo Coxové krátce před referendem o brexitu. Coxovou zavraždil v jejím volebním okrsku britský neonacista, který si ve vězení odpykává doživotní trest. Britský list The Guardian pak připomíná také jedenáct let starý útok nožem na poslance Stephena Timmse.

Soustrast směrem Amessovy rodiny již vyjádřili jak britští politici, tak i ti zahraniční. Vyjádřením přispěli také zástupci z Česka. Ještě v pátek večer reagoval na událost český premiér Andrej Babiš, kterého prý násilná vražda šokovala. „V demokracii nemusíme vždy souhlasit s názory ostatních, násilím však tyto rozdíly nevyřešíme. Upřímnou soustrast všem, které tento brutální čin zasáhl, a zejména pak rodině zesnulého,“ napsal předseda vlády na Twitter. Kondolence pak poslal také ministr zahraničí Jakub Kulhánek.

Reklama

Doporučované