Hlavní obsah

Britští poslanci hlasují o patnácti dodatcích k brexitu, osm z nich už zamítli

(Video: Daniel Andrisák)

Reklama

12. 6. 2018 18:18
aktualizováno • 12. 6. 2018 20:11

Od úterý do středy probíhá jednání britských poslanců o patnácti dodatcích k brexitu.

Článek

Britská vláda zatím vítězí v hlasování o dodatcích k zákonu o odchodu země z Evropské unie, jež navrhla horní komora parlamentu. Dolní sněmovna v úterý zamítla osm dodatků a mezi nimi například i požadavek na odstranění pevného data vystoupení Británie z EU ze zákona o brexitu. Neschválila ani požadavek lordů na rozšíření pravomoci parlamentu pro odmítnutí konečné dohody o brexitu.

První hlasování v dolní komoře se týkalo zavedení kontrolního mechanismu nad vládou při převádění unijních zákonů v zákony domácí. Tento dodatek poslanci zamítli většinou 22 hlasů.

Při dalším hlasování se poslanci vyslovili proti vyjmutí přesného data brexitu ze zákona o vystoupení z unie. Dodatek zamítli většinou 25 hlasů a datum, jímž je 29. březen 2019, se tak do zákona vrátí. Pevného data brexitu se týkaly ještě další dva z dodatků.

Za významné vítězství se označuje výsledek rozhodování o možnosti posílit vliv parlamentu na znění konečné dohody o vystoupení. Podle navrženého dodatku měl mít parlament možnost odmítnout brexitovou dohodu vyjednanou vládou a Evropskou unií. Tento dodatek byl předmětem dlouhé debaty a jak upozorňují agentury, vláda v hlasování vyhrála (poměrem 324:298 hlasům) jenom díky velkým ústupkům. Pokud parlament dohodu o brexitu odmítne, bude mít možnost navrhnout změnu, o níž se bude hlasovat. Vláda tak odvrátila nebezpečí, že v tomto bodě budou pro dodatek hlasovat i rebelští konzervativci, jak pohrozili.

Postupně se bude až do středy hlasovat o zbývajících dodatcích. Vláda vyzvala poslance, aby návrhy zamítli, protože by jí to ztížilo jednání o vystoupení země z Evropské unie.

Britové se vyslovili pro odchod z Unie v červnu 2016 většinou necelých 52 procent hlasů. Přímo nevolená Sněmovna lordů ale v uplynulých měsících schválila proti vůli vlády patnáct dodatků k normě, které jsou nakloněny užší spolupráci s Evropskou unií po brexitu.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené