Hlavní obsah

Brněnská zoo za 12,6 milionu rozšířila expozici lední medvědice

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto.

Reklama

13. 9. 2020 18:25

Zoo v Brně otevřela expozici lední medvědice Cory, kterou zrekonstruovala a rozšířila za 12,6 milionu korun. Zvětšila se plocha i hloubka bazénu, novinkou je vodopád. Cora je v brněnské zoo zhruba 20 let a vychovala pět medvíďat.

Článek

Samice byla po dobu rekonstrukce v odstaveném výběhu. „Nyní už se vrátila do expozice, na kterou byla zvyklá. Vzhledem k tomu, že je to vodní živel a má vodu velmi ráda, věříme, že se jí větší a hlubší bazén bude líbit,“ uvedl mluvčí zoo Michal Vaňáč.

„Nový hlubší i větší bazén bude znamenat větší svobodu a pohodlí nejen pro medvědici Coru. Díky rozšíření bazénu a novému zázemí splníme podmínky pro nového a chovatelsky cenného samce, se kterým by mohla přivést na svět mláďata. Chceme tak pokračovat ve velmi úspěšném odchovu ledních medvědů v Brně,“ uvedl primátorčin náměstek Petr Hladík. Podle něj je po uhynutí samce Umcy klíčové sehnat pro Coru vhodného partnera.

Celý projekt začaly zkušební vrty přímo v expozici. „Ukázalo se, že překonat nástrahy všudypřítomné skály nebude úplně jednoduché, ale nakonec se vše podařilo. Výsledkem je atraktivní vodní prvek, který poutá jak funkčností, tak vzhledem,“ uvedl Vaňáč.

Starý bazén měl plochu 50 metrů čtverečních, nový 135 metrů čtverečních. „Má tvar nepravidelného pětiúhelníku. Jeho objem je při hloubce hladiny tří metrů 200 metrů krychlových. Původní plány počítaly se zvětšením na 100 metrů krychlových, ale nakonec jsme se rozhodli objem ještě zdvojnásobit,“ uvedl Vaňáč.

Cora se v minulosti stala matkou pěti medvíďat. Zvláště ta první z nich, dvojčata Bill a Tom, se v roce 2008 stala velkou atrakcí. V roce 2012 se pak narodili Kometa a Nanuk, naposledy v roce 2015 medvědice Noria.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené