Hlavní obsah

Zlínská zoo získala jako první v Česku vzácné opice - chápany vlnaté

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační snímek.

Reklama

11. 9. 2020 15:13

Kolekci zvířat ve zlínské zoo rozšířil letos v létě nový druh, chápan vlnatý. Zahrada získala z rakouské zoo dva samce. Tyto primáty chová v Evropě pouze pět institucí.

Článek

Chápany vlnaté uvidí návštěvníci v expozici Amazonie, adaptaci na výběh zvládli zvířata bez problémů. „Prvních několik dnů samci strávili ve vnitřní ubikaci a postupně si zvykali na nové prostředí. Poté jsme jim nabídli možnost poprvé nahlédnout a vyzkoušet koridor, který spojuje ubikaci s ostrovním výběhem. Zpočátku byli poněkud nesmělí, nyní již každé ráno netrpělivě očekávají, až jim chovatelé koridor otevřou a doslova jím proběhnou na ostrov,“ uvedl zoolog Kamil Čihák.

Zahrada se bude v budoucnu podle mluvčí snažit o výměnu jednoho samce za samici a poté případně založit chov. Nebude to úplně jednoduché, chápanů vlnatých je v zoo jen pár kusů. Tyto primáty chová v Evropě pouze pět institucí, celosvětově pak 17. Zlínská zoo je v případě tohoto druhu první z unie českých a slovenských zahrad.

Domovinou chápanů vlnatých jsou deštné pralesy Jižní Ameriky. „Jsou největším ze čtyř druhů chápanů. Samci dosahují váhy kolem 10 kilogramů, na délku měří až 70 centimetrů. Dalších 70 centimetrů představuje ocas, který je ze spodní strany holý. Je velmi důležitý při pohybu ve větvích. Chápani jej používají jako plnohodnotnou pátou ruku. Unese váhu celého zvířete. Chápani se tak za něj zavěsí v koruně stromu a všechny končetiny mohou použít ke krmení. Jsou to také mistři v balancování,“ sdělila mluvčí zahrady Romana Bujáčková. Své druhové jméno získali chápani díky velmi husté a jemné srsti, která má šedohnědé zbarvení.

Ve volné přírodě patří mezi ohrožené druhy zvířat. „Na vině je především kácení pralesů. K obživě a úkrytu totiž tito chápani potřebují souvislé plochy lesů. Dalším problémem je také lov pro maso a ilegální obchod se zvířaty,“ prohlásila mluvčí.

Reklama

Doporučované