Hlavní obsah

Brněnský magistrát připravuje opravy sídla Husy na provázku

Foto: Getty Images

Ilustrační snímek.

Reklama

22. 10. 2020 22:19

Brněnský magistrát plánuje rekonstrukci budovy Centra experimentálního divadla na Zelném trhu. Od první poloviny 90. let tam působí Divadlo Husa na provázku. Ve špatném stavu jsou například odpady, rozvody a elektroinstalace.

Článek

Zatím není jasné, kolik bude rekonstrukce stát ani kdy začne. Radní schválili zpracování investičního záměru, oznámilo tiskové středisko magistrátu.

„Pasportizace bude prvním krokem, z ní poté vzejde investiční záměr, jenž určí rozsah rekonstrukce. Do té doby nejsme schopni říct, kdy se s ní začne ani kolik bude stát,“ uvedl radní pro kulturu Marek Fišer (Piráti).

Centrum experimentálního divadla je městská příspěvková organizace, která zastřešuje Husu na provázku, HaDivadlo a platformu Terén. Komplex na Zelném trhu tvoří historický Dům pánů z Fanalu a Nová scéna z 90. let minulého století, mezi nimi je nezastřešená Alžbětinská scéna. V posledních desetiletích se prováděly jen dílčí opravy.

„V téměř havarijním stavu se nachází elektroinstalace, odpady a rozvody vody, jejichž poruchy a havárie jsou v posledních letech stále častější. Elektrické rozvody přestávají odpovídat dnešním standardům a nárokům nových jevištních technologií, voda v některých větvích rozvodů už téměř neteče, odpady nedostačují,“ popsal Fišer. V plánu jsou také opravy oken, podlah a střech.

Výhledově je nutné obnovit i divadelní technologie - osvětlení, ozvučení, audiovizuální a projekční techniku. Jednorázovou investici vyžadují jevištní tahy nebo jevištní lávka.

Divadelníkům chybí také prostornější kostymérna a zkušebna, kuchyňka v prostorách hospody, skladovací prostory nebo ubytovací zázemí pro hostující umělce. Jednou z možností je také mobilní zastřešení Alžbětinské scény.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované