Hlavní obsah

Buldozer zametal stopy po vypouštění jedů. Rozdrtil při tom auto vyšetřovatelů

Ruští vyšetřovatelé prověřují zprávy o vypouštění jedovatého odpadu z podniku patřícího společnosti Norilsk Nickel do tundry.Video: AP

 

Reklama

29. 6. 2020 7:15

Ruští vyšetřovatelé chtěli prověřit zprávy o vypouštění jedovatého odpadu z podniku patřícího společnosti Norilsk Nickel. Firemní pásový traktor ale ve snaze nekalost zamaskovat rozdrtil vyšetřovatelům auto.

Článek

Podnik patřící společnosti Norilsk Nickel měl dle zpráv vypouštět jedovatý odpad do tundry a odtud dále do polárních řek a jezera Pjasino. Na místo kvůli prověření dorazili ruští vyšetřovatelé a prokurátoři. Pásový traktor firmy ve snaze zamaskovat vypouštění odpadu rozdrtil jejich automobil, tvrdí opoziční list Novaja gazeta.

Svetlana Radionovová, šéfka úřadu Rosprirodnadzor, který má na starosti ochranu přírody, na sociálních sítích vysvětlovala, že vylévání odpadních vod do tundry bylo nezbytné, aby se předešlo „mimořádné situaci“, když po prudkých lijácích prudce stoupla hladina v odpadní nádrži. Mluvčí společnosti Norilsk Nickel tvrdí, že nehrozí znečištění přírody odpady a že firma vede interní vyšetřování.

Klíčový podnik v Norilsku už na konci května proslul obřím únikem ropného paliva z místní elektrárny a teplárny do arktických vod. Z nádrže norilské elektrárny a teplárny firmy Norilsk Nickel uniklo 29. května do říčního systému asi 15 000 tun paliva a dalších 6 000 tun pak do podloží. Rozsah současné katastrofy je srovnán s havárií tankeru Exxon Valdez na pobřeží Aljašky v roce 1989 a je rovněž označován za největší svého druhu v Arktidě.

Zpozdilost místních úřadů tak rozčílila prezidenta Vladimira Putina, že hodnostářům vynadal v přímém televizním přenosu. Šéf podniku, miliardář Vladimir Potanin, slíbil, že zaplatí deset miliard rublů (asi 3,4 miliardy korun) za očistu přírody.

Norilsk se 180 000 obyvateli leží asi 300 kilometrů za polárním kruhem. Příčinou nedávné obří ropné havárie bylo podle zodpovědné firmy poškození nádrže v důsledku rozmrznutí půdy permafrostu, na kterém město stojí, stejně jako několik dalších měst.

Město bylo postaveno okolo podniku Norilsk Nickel, který je předním světovým producentem niklu, platiny a palladia.

Reklama

Související témata:

Doporučované