Hlavní obsah

Burčák letos bude k dostání nejdříve 20. srpna, pravděpodobně ale později

Ilustrační foto.

Reklama

28. 7. 19:00

Burčák, tedy částečně zkvašený vinný mošt z moravských a českých hroznů, se může podle zákona začít prodávat už v neděli 1. srpna, fakticky to ale letos bude o tři až čtyři týdny později.

Článek

éva ve srovnání s minulými lety dozrává později. „První burčák bude nejdříve za tři týdny, ale spíš za čtyři. Je to nejen později než v letech 2018 a 2019, kdy jsme burčák prodávali hned od začátku srpna, ale i později než byl dlouholetý průměr. Počítám, že letos nebude dřív než 20. srpna, ale nejspíš později, přitom nejobvyklejší termín byl za 20 let, kdy se výrobě a prodeji burčáku věnuji, mezi 10. a 15. srpnem,“ konstatoval vinař Miloslav Machuča, který pěstuje hrozny téměř výhradně na výrobu burčáku. Právě jeho stánky bývají každoročně jedny z prvních u silnic na jihu Moravy.

Stejný vývoj potvrzují i další vinaři. „Pokud bude ráz počasí podobný jako dosud, očekávám, že první hrozny pro zpracování na burčák budou ve třetím nebo čtvrtém srpnovém týdnu. Termínově se tak vrací k tradičním dobám,“ poznamenal prezident Svazu vinařů Tibor Nyitray.

Podle vinohradnického manažera skupiny Bohemia Sekt začne hlavní část vinobraní přibližně v polovině září. „Letošní úroda prozatím vypadá slibně. Množství hroznů na rostlinách je mírně nadprůměrné a pokračující vlhkost během jejich růstu by měla zaručit i šťavnatost. První ochutnávku sklizně v podobě burčáku z raných odrůd by měli vinaři připravit v polovině srpna. Začátek vinobraní lze očekávat okolo 15. září,“ uvedl Svoboda.

Jako burčák se smí na českém trhu označovat pouze nápoj z českých hroznů. Pokud se vyrábí ze zahraničních, musí nést označení částečně zkvašený hroznový mošt. Podle zákona se smí první burčák prodávat 1. srpna.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované