Hlavní obsah

Byla to klukovina, měl by se omluvit. Babiš podržel Vondráčka a jeho koncert na pultíku Sněmovny

Andrej Babiš okomentoval Vondráčkův večírek v sále Sněmovny. (Video: Pavlína Kosová, Seznam.cz)

7. 3. 2019 17:15

Opozice chce, aby předseda Poslanecké sněmovny z hnutí ANO Radek Vondráček složil svou funkci. V pátek se pokusí vyvolat o tom rozpravu na půdě dolní komory.

Článek

Předseda dolní komory a místopředseda hnutí ANO Radek Vondráček by se měl omluvit za to, že v roce 2017 na předsednickém pultu v Poslanecké sněmovně při večírku hrál na kytaru a zpíval, řekl českým novinářům v USA premiér Andrej Babiš (ANO).

Na večírek, při kterém v sále Poslanecké sněmovny Radek Ondráček se stranickým kolegou Miloslavem Janulíkem stojí na předsednickém pultu a hrají na kytary, upozornil Seznam ve čtvrtek dopoledne.

Opoziční poslanci Vondráčka kritizují, Miroslava Němcová (ODS) či předseda TOP 09 Jiří Pospíšil jej vyzvali k rezignaci. Vondráček v rozhovoru pro Seznam odmítl, že by udělal něco špatně, naopak je na svůj počin pyšný. A nepovažuje to za znevážení parlamentu.Podrobněji v přiloženém textu:

Na večírku, který se podle Vondráčka konal v říjnu 2017, zahrál tři písně společně s poslancem Miloslavem Janulíkem (ANO).

„S kolegou jsme kdysi – to jsem ještě nebyl předseda (Sněmovny) – využili toho, že jednací sál byl před volbami během totální rekonstrukce mimo běžný provoz, koberce vytrhané, lavice před lakováním,“ napsal Vondráček na Facebooku. „Ani Sněmovna z nás tu Moravu zkrátka nedostane,“ doplnil. Vondráček je z Kroměříže, Janulík z Valtic na Břeclavsku.

Podle premiéra Babiše to byla klukovina, kterou ale považuje za nevhodnou. S Vondráčkem mluvil a předpokládá, že se omluví.

„Samozřejmě to nevypadá dobře. Asi toho teď lituje, si myslím,“ řekl Babiš. „Myslím, že by se měl omluvit, vysvětlit to,“ doplnil.

Nejde ale podle něj o něco zásadního, co by ovlivnilo život občanů. K výzvám opozice k rezignaci uvedl, že „opozice nemá co dělat, tak vždycky něco žádá“.

Anketa

Považujete chování Radka Vondráčka za přijatelné?
Ano
48.1 %
Ne
51.9 %
Celkem hlasovalo 40978 čtenářů.

Vondráčka ostře kritizovala například bývalá šéfka dolní komory Miroslava Němcová z ODS.

V prohlášení napsala: „Zveřejněné fotografie z mejdanu ANO ve Sněmovně jsou projevem neúcty k historickému a památkově chráněnému prostoru, kde se odehrávaly mimořádné události naší historie. Fotografie a následná reakce předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka ilustrují aroganci, zpupnost a nepochopení povinností jednoho z nejvyšších ústavních představitelů naší země. (…) Neznám zemi, kde by něco podobného bylo možné. Jedinou možnou reakcí je rezignace předsedy Sněmovny na svou funkci.“

Jak Vondráčkův přešlap komentují další poslanci? (Video: Jaroslav Gavenda, Seznam.cz)

Vondráčka k odstoupení vyzval také předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

„Poskakující poslanci hnutí ANO po předsednické lavici Poslanecké sněmovny je absolutní neúcta k ústavním institucím. Jako politik se stydím a za tyhle nechutné papaláše se omlouvám,“ napsal.

Na tiskové konferenci poznamenal, že by Vondráček měl vyvodit politické důsledky a odstoupit. Jeho chování je podle Pospíšila mimořádně nedůstojné. TOP 09 bude podle předsedy s dalšími stranami navrhovat, aby se Sněmovna kauze mimořádně věnovala.

Pospíšilova stranická kolegyně Markéta Pekarová Adamová na Twitteru k události napsala, že by byla ve většině vyspělých zemí důvodem k odstoupení. „U nás se pan Vondráček ani neomluvil, naopak se k tomu poměrně hrdě hlásí a přijde mu to normální,“ dodala. Novinářům později řekla, že by se k situaci mělo postavit čelem hnutí ANO, když Vondráček nedokáže vyvodit osobní odpovědnost.

„Někomu to možná přijde úsměvné. Mně symbolické pro vládu ANO. Arogance moci. ‚My můžeme všechno. A ještě se za to nestydíme.‘ Umíte si tohle představit v jakékoliv civilizované zemi?“ uvedl na Twitteru první místopředseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan. Šéf lidoveckých poslanců Jan Bartošek na Twitteru poznamenal: „Takto se chovali bolševici po dobytí Zimního paláce.“

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené