Hlavní obsah

Byli jsme v domech, kvůli jejichž opravě vtrhla policie na radnici. Potěmkinova vesnice, říkají nájemníci

V Orlí ulici firma KROS – stav vyměnila okna a opravila čelní fasádu. Za 4,5 milionu korun. (Video: Tomáš Svoboda, Jan Kozel, Seznam Zprávy)

 

Reklama

17. 3. 2019 8:34

Reportáž z bytových domů v centru Brna, které opravovala stavební firma jednoho z obviněných v kauze ovlivňování veřejných zakázek a úplatkářství.

Článek

Týden po velké policejní razii, při které bylo obviněno devět lidí a pět z nich skončilo ve vazbě, oznámil úřad největší brněnské městské části Brno-střed, že chystá rozsáhlý audit zakázek, na něž policejní akce poukázala.

Jde mimo jiné o ty, které byly zadány kvůli rekonstrukci stovek bytů, jež městská část spravuje.

„Všechny rozpracované zakázky jsou pozastavené. Projekty budeme soutěžit znovu. Co se týče minulého volebního období, řeší je podrobně policie,” uvedl nově zvolený radní pro investice Ivo Komárek z ODS, který tento týden nahradil obviněného a vazebně vyšetřovaného Jiřího Švachulu z hnutí ANO.

Kromě něj jsou ve vazbě také bývalý šéf investičního odboru radnice Petr Liškutin a rovněž jednatel firmy KROS – stav Lubomír Smolka.

Právě jeho firma získala v letech 2016 až 2018 řadu zakázek na opravu městských bytů, celkem asi za 30 milionů korun. A nájemníci v těchto domech poukazují na to, že ne vždy byla práce dobře odvedena.

Například dům na lukrativní adrese nedaleko centra v Beethovenově ulici 3, pětipatrová secesní chlouba, má opravenou fasádu.

KROS – stav zde opravoval dva byty, skoro za čtyři miliony korun.

Za opravu bytu 2+kk si firma v roce 2017 účtovala téměř 900 tisíc korun. Co všechno obnovila, není z veřejných smluv patrné. V bytě samotném je na první pohled nové sádrokartonové jádro s koupelnou a toaletou. „Už po roce jsou tady závady, špatné spáry, uvolněné parkety,” ukazuje však nájemnice, která za víc než stometrový byt platí radnici nájemné 13 tisíc korun měsíčně.

Její partner si při zmínce o celkové sumě za opravy ťuká na čelo. „Nechápu, co tu mohlo stát 900 tisíc. Zdi jsou nezarovnané, ve spárech díry,” říká.

Jenže firma účtovala i víc. Ve stejném domě inkasovala za rekonstrukci pětipokojového bytu pro sdílené bydlení zdravotních sester přes 2,8 milionu korun.

Dům přitom od pohledu opraven není. Návštěvníka překvapí omšelé schodiště, rozbité schránky a v některých patrech i neobývané byty. „Když v domě unikal plyn, už jsem to nevydržela a požádala pana Liškutina (bývalý šéf odboru investic na Brně-středu – pozn. red.) o nápravu. Byt byl totálně zničený,” popisuje další z nájemnic.

Oprava od jiné firmy skončila před několika týdny. A byla překvapivě levnější než v předešlých dvou případech. Středisko OS Brno vyúčtovalo radnici 600 tisíc korun.

O několik stovek metrů dále vzdušnou čarou v Orlí ulici narazíme na podobný případ. Prostory schované za bledě modrou omítkou nazývají někteří nájemníci dům hrůzy.

Firma KROS – stav tam v roce 2016 opravila čelní fasádu a okna za víc než 4,5 milionu korun. V původní smlouvě měla částku o 200 tisíc nižší i několikatisícové penále za každý den prodlení. Přesto radní na podnět investičního odboru schválili dodatek, který narovnal tříměsíční zpoždění prací a naopak umožnil navýšení konečné ceny. „Opravy byly Potěmkinova vesnice,” zlobí se zdejší nájemník, důchodce František S.

Dělníci podle něj na zadní straně domu ani nepostavili lešení, aby zapravili fasádu po osazení oken. „Vidíte, že izolační pěna není nijak zakrytá, ve skulinách se uhnízdily vlaštovky,” stěžuje si nájemník na dva roky starou rekonstrukci.

Na další opravy lidé z třicítky bytů čekají marně. „Dříve nám slibovali odkupy bytů, ale pak se to zničehonic zarazilo,” připomíná důchodce.

Za sklep v dezolátním stavu platí šest stovek měsíčně. „Vlastně ani nevím, který je můj. Je to jedno. Všechny jsou zničené s ulámanými zámky. Několikrát jsem si radnici stěžoval, reagovali jen mírným snížením ceny,” vysvětluje.

Obecní byty v centru jsou už několik let terno. Z nájmů úřadu plynou stovky milionů ročně. Okolo pěti set bytů je neobydlených a v havarijním stavu. Mnohdy památkově chráněné stavby si žádají velké investice. „Vůbec nevíme, kdy se na opravy bytů dostane. Od úředníků jsme slyšeli, že nejsou peníze,” krčí rameny František S.

Návštěva zároveň napovídá, že peníze tekly do obecních domů namátkově, bez jasné koncepce na opravu celého objektu. Bývalí radní zpětně přiznávají, že o opravách neměli přehled.

„Investiční odbor moc informací nezveřejňoval. Měli jsme být důslednější,” přiznává bývalý radní za zelené David Oplatek. Radní všechny opravy schvalují.

Kontrast venkovní krásy s vnitřní šedí nabízí také dům číslo 7 ve Starobrněnské ulici. Firma KROS – stav tam v polovině roku 2017 opravila dvorní fasády a zateplení za 11 milionů korun, o dva miliony korun dráž než podle původního plánu. A také s půlroční prodlevou, ale bez sankcí.

Secesní dveře vedle restaurace U Třech čertů zavedou návštěvníka do šedých vlhkých chodeb. Sídlí tam mimo jiné manželská poradna i odbor školství Brna-středu. Uvnitř je nový jen výtah a půdní nástavba. „Ta způsobila velké komplikace. Začaly praskat zdi,” popisuje nájemník, který nechce říct jméno.

Koalice změny ve složení ANO, Žít Brno, zelených a lidovců v minulém volebním období skoncovala se zažitou praxí, kdy si nájemníci mohli za vlastní peníze byty opravovat, pak náklady odečítat z nájmu. „Schválilo se naoko transparentní řešení. Radnice měla rekonstruovat jen na vlastní náklady a dospělo to k razii na úřadě,” připomíná bývalý šéf kontrolního výboru zastupitelstva Bohumil Straka.

Nájemníci věří, že kauza situaci změní. „Snad se konečně ukáže, kam se ztrácely peníze,” dodává nájemník z Orlí ulice.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované