Hlavní obsah

Soud nařídil propuštění expředsedkyně katalánského parlamentu

Bývalá předsedkyně katalánského parlamentu Carme Forcadellová opustí vězení (Video: AP)

 

Reklama

10. 11. 2017 15:39

Španělský soud nařídil propuštění bývalé předsedkyně katalánského parlamentu Carme Forcadellové poté, co strávila noc ve vazbě, kam ji den předtím poslal. Forcadellová může opustit věznici, protože zaplatila kauci.

Článek

Carme Forcadellová, bývalá předsedkyně katalánského parlamentu, strávila noc ve vazební věznici Alcalá Meco poblíž města Alcalá de Henares severovýchodně od Madridu. Soud však v pátek nařídil její propuštění. Kdy přesně by měla být propuštěna, soudce neuvedl. Do vazební věznice podle něj ale už vyrazil zástupce soudu, který bývalou předsedkyni katalánského parlamentu informuje o podmínkách kauce. Ty zahrnují mimo jiné odevzdání pasu a nutnost hlásit se jednou týdně soudu.

Soudce španělského nejvyššího soudu poslal do vazby bývalou předsedkyni katalánského parlamentu ve čtvrtek večer. Podmínkou propuštění bylo zaplacení kauce 150 tisíc eur, tedy 3,8 milionu korun. Do vazby, jejíž uvalení požadovala španělská prokuratura, naopak nemuseli další členové sesazeného parlamentního vedení.

Politici byli obviněni ze vzpoury kvůli snahám o nezávislost této španělské autonomní oblasti a hrozilo jim až 25 let vězení. Vazba pro Forcadellovou vyvolala ostré reakce katalánských separatistů.

Šestice politiků se podle prokuratury trestného činu dopustila mimo jiné tím, že přijala k projednávání v katalánském parlamentu několik dokumentů, které odporují španělské ústavě.

Další čtyři členové parlamentního vedení Lluís María Corominas, Lluís Guinó, Anna Simóvá a Ramona Barrufetová byli na svobodu propuštěni už ve čtvrtek, soud jim stanovil kauci ve výši 25 000 eur na osobu, tedy 640 000 korun. Poslední člen sesazeného vedení Joan Josep Nuet, který v parlamentu hlasoval proti vyhlášení nezávislosti, byl ponechán na svobodě bez kauce či jiných podmínek.

Ve čtvrtek Forcadellová i ostatní nejvyššímu soudu tvrdili, že nezávislost schválená katalánským parlamentem 27. října má pouze symbolický charakter a žádnou právní platnost.

Kvůli údajné vzpouře je stále ve vazbě osm členů katalánské vlády, kterou odvolal centrální kabinet v Madridu. Její bývalý předseda Carles Puigdemont a čtyři další ministři uprchli do Belgie a bojují proti svému vydání do vlasti.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované