Hlavní obsah

Bývalý bezpečnostní poradce Trumpa zřejmě začal spolupracovat s FBI ve vyšetřování ruských zásahů do voleb

Bývalý poradce Donalda Trumpa Michael Flynn nejspíše spolupracuje s Robertem Muellerem (Video: AP)

 

Reklama

24. 11. 2017 11:25

Michael Flynn ve funkci hlavního bezpečnostního poradce Trumpa skončil po necelém měsíci. Důvodem byly nejasné vazby na Rusko. Nyní je společně s blízkými spolupracovníky prezidenta Trumpa vyšetřován ve věci údajných ruských zásahů do voleb.

Článek

Bývalý hlavní bezpečnostní poradce Bílého domu zřejmě začal spolupracovat se zvláštním vyšetřovatelem Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Robertem Muellerem. Usoudil tak list The New York Times na základě toho, že Flynnovi právníci oznámili právnímu týmu prezidenta Donalda Trumpa, že s ním nadále nebudou hovořit o vyšetřování údajných ruských zásahů do loňských amerických prezidentských voleb.

V rámci vyšetřování právníci obhajoby ve Spojených státech běžně sdílí informace se svými kolegy, kteří stojí na stejné straně, poznamenala agentura AP. Podle ní je ale neetické, aby taková komunikace pokračovala, pokud chce jedna ze stran sporu vyjednat dohodu se státními zástupci.

Sám NYT ve svém článku přiznává, že ukončení spolupráce samo o sobě není důkazem o chystané či probíhající spolupráci Flynna se zvláštním vyšetřovatelem Muellerem. Podle informací amerického listu jsou ale Trumpovi právníci o tomto důvodu přerušení komunikace přesvědčeni.

Flynn do roku 2014 vedl vojenskou rozvědku DIA, loni pak Trumpovi pomáhal s prezidentskou kampaní. Po Trumpově lednovém nástupu do Bílého domu sloužil prezidentovi jako hlavní bezpečnostní poradce.

Po 24 dnech ve funkci musel ale Flynn odstoupit kvůli svým nejasným vazbám na Rusko. Viceprezidentovi Mikeovi Pencovi nejprve řekl, že před prezidentskou inaugurací nehovořil s ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem o amerických sankcích proti Rusku. Později připustil, že s Kisljakem jednal a že to viceprezidentovi USA neřekl nedopatřením.

Právní zástupci Flynna i jeho syna Michaela Flynna mladšího, který se svým otcem úzce spolupracoval, odmítli informace listu The New York Times komentovat. „Nikdo by z toho neměl činit závěr, že to znamená, že by generál Flynn spolupracoval s vyšetřovatelem Muellerem proti prezidentovi,” řekl agentuře Reuters Trumpův právník Jay Sekulow.

Kromě role v údajném ruském vměšování do amerických prezidentských voleb Muellerův tým prověřuje také Flynnovu lobbistickou činnost se zaměřením na obvinění z praní špinavých peněz, lhaní federálním agentům i na jeho roli v možném plánu únosu Fetthulaha Gülena, hlavního oponenta tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, ze Spojených států do Turecka.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované