Hlavní obsah

Bývalý prezident Brazílie Lula zřejmě opustí vězení. V posledních volbách měl být Bolsonarův rival

Foto: Flickr.com/LSE Library

Exprezident Brazílie Luiz Inácio Lula da Silva.

Reklama

8. 11. 2019 6:43

Luiz Inácio Lula da Silva pyká ve vězení kvůli údajné korupci.

Článek

Brazilský nejvyšší soud přijal těsným poměrem hlasů dlouho očekávané rozhodnutí, které by mohlo vést k osvobození tisíců vězňů, včetně bývalého prezidenta Luize Inácia Luly da Silvy obviněného z korupce. Oznámila to v pátek agentura AFP.

Soudci v poměru 6 : 5 ukončili judikaturu (rozhodovací praxi), podle které lze uvěznit obviněného ještě před vyčerpáním všech opravných prostředků, pokud jeho odsouzení potvrdil odvolací soud. To byl i Lulův případ. Jeho právníci již oznámili, že chtějí požádat o okamžité propuštění bývalého prezidenta, který je „nespravedlivě vězněn již 579 dnů“.

Čtyřiasedmdesátiletý Lula si odpykává osm let a deset měsíců za korupci kvůli tomu, že jako úplatek od stavební firmy OAS dostal luxusní byt. Obvinění odmítal a považoval se za oběť spiknutí, které mu mělo zabránit v návratu k moci.

Do vězení musel nastoupit loni v dubnu, což mu znemožnilo kandidovat v prezidentských volbách, ve kterých byl podle průzkumů hlavním favoritem. Lulu odsoudil v první instanci soudce Sérgio Moro, který se následně stal ministrem spravedlnosti ve vládě krajně pravicového prezidenta Jaira Bolsonara.

Lula, který stál v čele Brazílie od ledna 2003 do ledna 2011, se dodnes těší široké oblibě díky sociálním programům, které pozvedly z bídy miliony obyvatel.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované