Hlavní obsah

Trumpův právník půjde na tři roky do vězení. Za lhaní a uplácení prezidentových milenek

Trumpova bývalého právníka odsoudili ke třem letům vězení. (Video: Zuzana Lachnitová, Reuters)

Cohen byl odsouzen za vyplácení peněz Trumpovým milenkám v době prezidentské kampaně. Kromě toho byl odsouzen na dva měsíce za lhaní před americkým Kongresem.

Článek

Soud na newyorském Manhattanu poslal Michaela Cohena, bývalého osobního právníka Donalda Trumpa, na tři roky do vězení. Usvědčil ho, že během prezidentské volební kampaně v roce 2016 uplácel dvě někdejší milenky budoucího prezidenta, aby o poměru s ženatým Trumpem mlčely. Podle soudu šlo o porušení pravidel pro financování volební kampaně.

Cohen, který se letos v srpnu k činu přiznal a spolupracoval s vyšetřovateli, byl rovněž odsouzen k dvěma měsícům vězení za to, že lhal americký poslancům při slyšení o realitním záměru Donalda Trumpa v Moskvě. Cohen v Kongresu tvrdil, že o plánech postavit v ruské metropoli mrakodrap se jednalo do ledna 2016, přestože byly ve hře až do června. V té době byl už Trump oficiálním kandidátem republikánů na prezidentský úřad.

Uložené tresty se nesčítají, Cohen je bude vykonávat souběžně. Žalobci žádali pro Cohena nejméně čtyřletý trest, advokáti doufali v osvobození. Spoléhali na to, že dvaapadesátiletý advokát s vyšetřovateli ochotně spolupracoval. Cohen u soudu řekl, že bude ve spolupráci s FBI pokračovat. „Zaslepená oddanost (vůči Trumpovi) mě přivedla na cestu do temnot, nikoli za světlem,“ prohlásil pateticky.

Trump se v letech 2006 a 2007, kdy byl ženatý s nynější první dámou Melanií, údajně zapletl s pornohvězdou Stormy Daniels a dívkou Playboye Karen McDougalovou. Cohen tvrdí, že během kampaně ho budoucí prezident pověřil, aby vysokými částkami vykoupil mlčení obou žen, jejichž svědectví by mu mohlo uškodit. Stormy Daniels, vlastním jménem Stephanie Cliffordová, dostala 130 tisíc dolarů (tři miliony korun), McDougalová ještě o 20 tisíc dolarů více.

Soud dospěl k závěru, že prezident částky vynaložil s cílem zvýšit své šance na volební úspěch. V takovém případě je měl ale transparentně deklarovat jako volební výdaj, což se nestalo. Trump nevěru popírá. Nedávno na Twitteru napsal, že šlo o „soukromou transakci“, za kterou nese plnou odpovědnost Cohen.

Advokát vypověděl, že k výplatě peněz mu dal pokyn Trump. Proti prezidentovi ale soud žádná obvinění nevznesl, podle části amerických právníků to ani není možné. Názory na to, zda může být prezident během výkonu funkce trestně stíhán, se v amerických justičních kruzích různí.

Cohen byl dlouho považován za mimořádně loajálního právníka, který ochotně likvidoval Trumpovy maléry. Sám prohlásil, že by se pro něj „nechal zastřelit“. Do vězení má z rozhodnutí soudu nastoupit 6. března příštího roku.

Doporučujeme

Další zprávy

 • Jaroslav Gavenda tweetuje

  2/2 Agrofert: Nikdo nás nekontaktoval, nikdo s námi v této záležitosti nic neřešil. Pokud dojde k prověřování dotací, jsme v posledních letech kontrolováni různými státními orgány tak intenzivně, že už kontroly intenzivnější být snad ani nemohou. @Seznam_Zpravy

 • Jaroslav Gavenda tweetuje

  1/2 Reakce Agrofertu: Máme informace jen z médií. Pokud je nám známo, kroky Evropského parlamentu jsou namířeny směrem k České republice. V Agrofertu v tuto chvíli nemáme žádný oficiální podnět, na který bychom měli reagovat. @Seznam_Zpravy

 • Sněhová kalamita zablokovala dálnici D1, sjíždění z dálnice situaci neřeší

  Provoz na dálnici D1 na Vysočině kvůli nesjízdnosti vozovky takřka stojí. Kolona ve směru na Brno měří 34 kilometrů, ve směru na Prahu je dvacetikilometrová. Řidiči popojíždějí jen velmi pomalu, kolony stále narůstají. Na místo se za asistence policie snaží dostat sypače silničářů, chybí jim záchranářská ulička, řekla mluvčí policie Dana Čírtková.

  Situace se zkomplikovala po odpoledním sněžení. Nejhorší byla situace mezi 88. a 110. kilometrem v obou směrech dálnice, kde je obousměrné zúžení kvůli její rekonstrukci. „Jsme na místě a asistujeme nájezdům sypačů z protisměru tak, aby se na místo dostaly stavbou,“ řekla Čírtková.

  Sjíždění z dálnice ve snaze vyhnout se koloně podle ní situaci neřeší, protože špatně sjízdné a ucpané jsou i silnice v okolí dálnice. „Objíždění dálnice nepomáhá, komunikace nižších tříd jsou pro takovou intenzitu dopravy nesjízdné,“ řekla Čírtková.

 • Trumpův bývalý právník půjde na tři roky do vězení

  Bývalý právník amerického prezidenta Donalda Trumpa Michael Cohen byl odsouzen ke třem letům vězení. Soud ho odsoudil za vyplácení peněz výměnou za mlčení milenek tehdejšího kandidáta Trumpa a za lhaní před americkým Kongresem o spolupráci s Ruskem při prezidentských volbách v roce 2016.

  Více informací v článku