Hlavní obsah

Bývalý vicepremiér Katalánska zůstává ve vazbě

Španělský soud zamítl politikovu žádost o propuštění (Video: AP)

 

Reklama

5. 1. 2018 18:54

Jednohlasně žádost zamítl tříčlenný senát. Zdůraznil však, že Junqueras není ve vazbě z politických důvodů.

Článek

Bývalý katalánský vicepremiér Oriol Junqueras zůstane ve vazbě, španělský nejvyšší soud v pátek zamítl žádost o jeho propuštění. Informují o tom tamní média. Politik je obviněn ze vzpoury v souvislosti s jednostranným vyhlášením nezávislosti Katalánska.

Tříčlenný senát jednomyslně odmítl žádost obhajoby separatistického politika, která hodlala docílit jeho propuštění poté, co v katalánských volbách v prosinci získal mandát poslance. Soudci zdůvodnili verdikt tím, že Junqueras je nepřesvědčil, že nebude pokračovat jako předpokládaný člen budoucí katalánské vlády ve snaze o odtržení regionu od Španělska, která je v rozporu se španělskou ústavou.

Soud tak vyhověl žádosti prokuratury, jež trvala na tom, aby Junqueras zůstal ve vazbě stejně jako exministr vnitra Joaquim Forn a dvojice lídrů separatistických organizací. Čtveřice již ve vazební věznici pobývá přes dva měsíce. Junqueras soudce ve svém čtvrtečním vystoupení podle svého obhájce Andreua Van den Eyndeho požádal, „aby mu umožnili na svobodě zastupovat lidi, kteří jej zvolili, aby mu dovolili být s rodinou a také řešit současnou situaci cestou dvoustranného dialogu a jednání“. Sám se označil za člověka míru a dialogu.

Soudci ve zdůvodnění verdiktu zdůraznili, že Junqueras není držen ve vazbě z politických důvodů a že žádný politik nemůže porušovat zákony. Dodali, že v době prosincových voleb již věděl, že je obviněn a uvězněn a mohl se podle toho rozhodnout, zda kandidovat, či ne.

Verdikt soudu podle médií zřejmě předsedovi druhé nejsilnější separatistické strany Republikánská levice Katalánska (ERC) znemožní účast na ustavujícím zasedání katalánského parlamentu plánovaném na 17. ledna. Katalánští separatisté přijali dnešní verdikt rozhořčeně a někteří zopakovali názor, že Madrid drží Junquerase ve vazbě z čistě politických důvodů.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované