Hlavní obsah

Čaputová převzala v Senátu medaili za mimořádnou péči o pravdu

Foto: Jan Mihaliček, Seznam Zprávy

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová v Senátu.

Reklama

16. 11. 10:23
aktualizováno • 16. 11. 19:23

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová navštívila v nemocnici Miloše Zemana a poté se setkala s dalšími českými politiky. Veřejnost ji mohla vidět odpoledne na Národní třídě, kde položila věnec k památníku 17. listopadu.

Článek

Zuzana Čaputová přijela v úterý na státní návštěvu České republiky. V Senátu převzala Stříbrnou medaili za mimořádnou péči o pravdu, svobodu, politickou kulturu a vládu práva od předsedy horní komory Miloše Vystrčila.

„Chci vám poděkovat za to, jak se chováte, jakým způsobem dáváte příklad ostatním. Jsem hrdý, že vás zde mohu přivítat a ocenit vás. Chci vám a celému Slovensku popřát vše dobré a pozdravujte ve jménu Senátu celé Slovensko,“ uvedl Vystrčil při udělování ocenění.

Zuzana Čaputová za ocenění v krátkém projevu poděkovala. „Je mi ctí, že ocenění dnes přebírám z rukou předsedy instituce, která si potřebu ochrany demokracie nese ve svém poslání. Senát Parlamentu ČR je jedním z pilířů dodržování demokratických principů, lidských práv a svobody v Česku. Ale je i nositelem těchto hodnot za hranice vaší vlasti,“ řekla Čaputová v projevu.

Foto: Jan Mihaliček, Seznam Zprávy

Slovenská prezidentka s Milošem Vystrčilem.

Stříbrnou medaili dle svých slov vnímá nejen jako ocenění její osoby, ale i jako ocenění přátelství a dobrých vztahů mezi Českem a Slovenskem. „Nesmírně si toho vážím a děkuji,“ řekla směrem k Vystrčilovi.

Demokracie nefunguje na autopilota

Po návštěvě Senátu přišla položit věnec i na Národní třídu k památce 17. listopadu. „Věnuju dnešní den také neznámým hrdinům 17. listopadu 1989, tváře a jména, které možná neznáme, ale bez koho by možná důležitá společenská změna ani nemohla nastat,“ řekla novinářům v předvečer oslav.

Před dvěma lety na stejném místě mluvila o dlouhé cestě demokratizace, která se musí dokončit. „Dnes v Senátu jsem řekla, že demokracie není stav. Demokracie je proces a častokrát proces učení. Je to proces, který si vyžaduje naši angažovanost a nefunguje na autopilota. O demokracii musíme pečovat a chránit ji,“ řekla slovenská prezidentka Čaputová na dotaz Seznam Zpráv, jestli jsme již proces demokratizace jako země dokončili.

I v aktuální koronavirové krize vnímá, že společnost je rozdělená. Ze slovenského příkladu, kdy se kvůli skandálům kolem nákupu vakcíny Sputnik rozpadla vládní koalice a premiér Igor Matovič musel následně rezignovat, vidí pro příští českou vládu poučení. „Objektivně každá vláda, která vládne v době pandemické situace, to má těžké. Poučení vidím v tom, že naproti těm objektivním faktorům je důležité se při tvorbě vládní koalice navzájem sladit. Sladit je potřebné i očekávání a dohodnout si, co se dá, aby případná křehkost nebyla na úkor schopnosti rozhodovat,“ řekla v úterý odpoledne novinářům Čaputová.

Navštívila i Zemana

Po příletu na pražském letišti zamířila Čaputová nejprve na setkání s prezidentem Milošem Zemanem v Ústřední vojenské nemocnici. Stejně jako v pondělí premiéra Andreje Babiše přijal prezident slovenskou prezidentku v křesle. Čaputová mu podle člena slovenské delegace přinesla med a balík čajů, uvádí ČTK.

Podle prezidentky sledovali vývoj kolem zdravotního stavu Zemana intenzivně i Slováci. „Jsem velmi ráda, že jsem mu teď i osobně mohla popřát mnoho zdraví, sil a rychlé zotavení. Prezident Miloš Zeman se intenzivně zajímal o situaci na Slovensku a naše setkání považuje nejenom za projev našeho přátelského vztahu, ale i dobrých vztahů mezi našimi zeměmi,“ napsala slovenská prezidentka na Facebook.

Podle mluvčí nemocnice Jitky Zinke musela i Čaputová dodržet stanovená pravidla pro návštěvu pacientů umístněných na lůžku dlouhodobé péče. Na pokoji u Zemana tak mohla zůstat maximálně půl hodiny, musela mít zakrytá ústa a nos a prokázat se očkováním, testem nebo proděláním nemoci covid-19.

Zuzana Čaputová navštívila Česko naposledy těsně před vypuknutím pandemie loni v březnu. Tehdy se setkala s brněnskou primátorkou Markétou Vaňkovou při příležitosti stého výročí přijetí první československé Ústavy.

Předtím byla v Česku právě na oslavách 17. listopadu před dvěma lety. Program zakončila rovněž na Národní třídě, kde řekla, že v době revoluce jí bylo 16 let a studovala gymnázium. „Myslím si, že ne vždy si to uvědomujeme, ty možnosti, které listopad přinesl, a faktem je, že ty změny jsou započaté, ale nejsou dotažené, ještě je kus cesty před námi, aby demokracie, kterou jsme si vydobyli v listopadu 1989, aby ji také cítili lidé, aby cítili sociální jistoty, aby žili důstojné životy,“ řekla 12. listopadu 2019 v Praze.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované