Hlavní obsah

Čečenský vůdce Kadyrov je připraven odejít. Svou práci už prý vykonal

27. 11. 2017

Ramzan Kadyrov chce odejít z funkce. Jeho nástupce by měl jmenovat Kreml. (Video: Háta Sassmannová)

Kadyrov vede Čečenskou republiku deset let. Proslul krutostí i přátelstvím s Vladimirem Putinem.

Článek

Vůdce Čečenské republiky Ramzan Kadyrov je prý připraven odejít z čela země. Řekl to v televizním rozhovoru pro stanici Russia-1. „Nejprve bylo potřeba, aby lidé jako já bojovali, dali věci do pořádku. Teď máme i pořádek, i prosperitu. A přišel čas změn v Čečenské republice,” řekl v něm. Jednačtyřicetiletý vůdce Čečenska proslul mučením svých odpůrců. Podle ruského deníku Novaja Gazeta měl dokonce ve svém domě mučírnu. Jeho hlavní příjem údajně vychází z výkupného, které rodiny zaplatí za unesené členy. Mimo to se věnuje i boxu.

„Dá se říci, že odejít je můj sen,” řekl Kadyrov. Dále prohlásil, že Čečenskou republiku čeká čas změn. Jeho rozhodnutí pravděpodobně souvisí s blížícími se prezidentskými volbami v Rusku.

Kadyrov vede Čečenskou republiku od roku 2007. Do funkce ho v březnu jmenoval znovu právě Vladimir Putin. Toho Kadyrov bezmezně obdivuje. Spekuluje se o tom, že nechal v roce 2015 zabít Borise Němcova, Putinova velkého kritika. Kreml však kritizoval Kadyrovovy drsné zákroky vůči odpůrcům či homosexuálům. Podmínka Ruska tedy byla jediná, vůdce republiky musí respektovat zákony země.

Doporučujeme