Hlavní obsah

Čechům dal slevy, pizzu na zavolanou i potraviny kdykoliv. Příběh Tomáše Čupra

Foto: Seznam Zprávy

První díl nového byznysového podcastu Seznam Zpráv patří Tomáši Čuprovi.

Reklama

17. 5. 2021 8:37
Článek

Tomáš Čupr toho v byznysu stihl toho víc, než my normální lidé stihneme za dva životy. Má čich na díry na trhu? Ostré lokty? Poslechněte si příběh zakladatele online supermarketu Rohlík.cz v novém podcastu.

Byl u zrodu hned několika úspěšných firem – Slevomat, Dáme jídlo nebo Rohlík.cz, který „zachraňoval“ nákupy Čechů během pandemie. Vedle Prahy, Brna a dalších českých měst už funguje Čuprův online supermarket i v Budapešti, rozjíždí se ve Vídni a v Mnichově.

Na to všechno jsou potřeba peníze. Hodně peněz. A ty teď Rohlík má. Fondy Partech, Index Ventures, Quadrille Capital a taky J&T Banka, Evropská banka pro obnovu a rozvoj nebo česká rodinná investiční kancelář R2G a dosavadní investor Enern do něj v březnu nalily pět miliard korun.

„Málokdo umí pochopit, jak těžké je založit firmu a udržet ji v chodu přes tu počáteční fázi – 95 % byznysů nepřežije první tři roky a já jsem založil tři firmy, které přežily pětiletou hranici. Roztlačit ten vlak je na psychiku a energii nejnáročnější. Těžko se to vysvětluje. Úspěšné firmy ve skutečnosti nejsou ‚overnight succes‘, ale spíš ‚overnight success, na kterém se pracovalo 20 let‘,“ vysvětluje Tomáš Čupr v novém byznysovém podcastu Seznam Zpráv Černá čísla.

Čupr je dříč, který si nikdy za žádných okolností nevypíná telefon. Jeho temperament a fakt, že si občas nebere servítky, mu vysloužily kontroverzní pověst. Má spoustu obdivovatelů, ale taky si po cestě udělal pár nepřátel. Rozhodně to není žádný velký diplomat, říká, co si myslí. Pro ostrý tweet nešel nikdy daleko. Ale sám o sobě říká, že se prý uklidnil, jak stárne. Vyzenoval. Zakřičet si ale pořád umí. Vyžaduje maximální výkon a maximální nasazení. Říká se o něm, že je buldok, když zakousne, nepustí. Slovo nejde neexistuje. A precizní zákaznický servis je jeho devíza. Adrenalinový závislák. Stihl toho dost a vždycky odešel k něčemu novému. Rohlíku prý zůstane věrný. Je to jeho životní projekt.

Proč odešel ze Slevomatu? Co se naučil během svých podnikatelských začátků na základce v Svitavách? Řešil by své proslulé twitterové výpady zpětně jinak? A jak se snažil ukočírovat situaci, kdy cizinecká policie podnikla ve skladu Rohlíku v roce 2017 razii?

Poslechněte si první díl podcastu Černá čísla v přehrávači v úvodu článku.

Černá čísla

Byznysový podcast Seznam Zpráv. Příběhy zakladatelů výjimečných českých firem, které ukazují, že i když jsou peníze na prvním místě, nejde vždy jen o ně. Poslouchejte každé pondělí na SZ Byznys, ve Spotify a Apple Podcasts.

Ve spolupráci s podcastovým týmem Seznam Zpráv vyrobilo Storylab Audio. Vypravěč: Václav Vašák. Producent a režie: Damian Machaj. Scénář: Lucie Kryzová. Mix zvuku a hudba: Ivan Horák a František Šec. Obsahové konzultace: Michael Mareš.

Jaké podcasty Seznam Zpráv vás baví nejvíc? Co máme zlepšit? Své postřehy, podněty a tipy nám můžete posílat na audio@sz.cz.

Reklama

Doporučované