Hlavní obsah

Cenu Jihomoravského kraje dostanou Cikrle, Šafářová a in memoriam Brom

Foto: Seznam Zprávy

„Ilustrační foto.“

Reklama

4. 11. 2021 11:46

Cenu Jihomoravského kraje letos dostane 11 osobností, mezi nimi například brněnský biskup Vojtěch Cikrle, tenistka Lucie Šafářová nebo in memoriam skladatel a dirigent Gustav Brom.

Článek

Rozhodli o tom dnes zastupitelé. Mluvčí krajského úřadu Alena Knotková ČTK řekla, že by se předávání mělo uskutečnit 8. prosince. Kraj uděluje cenu od roku 2004.

Cikrle dostane cenu za přispění k věhlasu a dobrému jménu Jihomoravského kraje stejně jako Brom, který zemřel už v devadesátých letech minulého století. Ze sportovců kraj udělí cenu tenistce Šafářové, která je bronzovou olympijskou medailistkou nebo držitelkou grandslamových titulů ve čtyřhře. Ve sportu cenu získá i brněnský střelec Petr Hrdlička, který v roce 1992 získal zlato na olympiádě v Barceloně. Nyní působí jako trenér české reprezentace a mezi jeho svěřence patří letošní olympijští medailisté Jiří Lipták a David Kostelecký.

Za přínos v umění získá ocenění hudebník Jiří Pavlica, který je známý jako vedoucí souboru Hradišťaň. Pavlica ale působil i v Brně a jeho skladby přímo souvisí s jižní Moravou. Kraj ocení i Jiřího Helána, který působil v dechové kapele Moravanka.

Za folklor kraj udělí dvě ceny, a to Věře Kovářů a Jiřímu Olšanskému. Kovářů se věnuje scénickému zpracování folkloru a navrhovala krojové vybavení pro řadu souborů. Olšanský vyráběl loutky a dřevěné hračky. Založil putovní divadelní loutkohereckou společnost Dřeváček.

Za přispění k věhlasu a dobrému jménu kraj udělí cenu Vladimíru Koudelkovi, který je známý například projektem Nebe plné hvězd a Příhraniční slavnosti, jež od roku 2005/2006 každoročně připomínají události 2. světové války a její oběti. Stejné ocenění dostane i Jiří Poláček, který stál u zrodu Společnosti Jiřího Mahena, které od roku 2012 předsedá. Za vědecký přínos obdrží cenu Jiří Fajkus, který je odborníkem v oblasti biologie a je vedoucím Mendelova centra genomiky a proteomiky rostlin.

Kraj uděluje cenu od roku 2004 po rozhodnutí krajského zastupitelstva. Mezi její držitele patří například plavkyně Yvetta Hlaváčová, sportovní střelec David Kostelecký, veslařka a skifařka Miroslava Knapková, zpěvák Jožka Černý, zpěváci Hana a Petr Ulrychovi nebo generál Emil Boček, zpěvačka Eva Pilarová či herec Bolek Polívka.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované