Hlavní obsah

Česká filharmonie zahraje pro abonenty v červnu sérii osmi koncertů zdarma

Ilustrační foto.

Reklama

20. 5. 22:00

Česká filharmonie připravila pro své abonenty sérii osmi koncertů s šéfdirigentem Semjonem Byčkovem a klavíristou Kirillem Gersteinem.

Článek

„Koncerty se budou konat ve Dvořákově síni Rudolfina při dodržení aktuálních hygienických opatření 9., 10., 17. a 18. června. Vstup na ně bude zdarma. Filharmonici předtím vystoupí 29. května jako první velký zahraniční orchestr po covidové přestávce ve vídeňském Konzerthausu, kam se znovu vrátí už 13. června. O den později zahrají i v bratislavské Redutě,“ informoval mluvčí ěské filharmonie (ČF) Luděk Březina.

Poprvé od října minulého roku se koncertu ČF zúčastnili posluchači v sále letos 10. května v rámci pilotního projektu ministerstva kultury. Programu s díly Antonína Dvořáka, Petra Iljiče Čajkovského, Alessandra Marcella, Camilla Saint-Saënse a Georgese Bizeta aplaudovalo 350 návštěvníků Rudolfina s platnými PCR testy.

„Všechny koncerty plánované pro tuto sezonu ve Dvořákově síni Rudolfina jsme museli bohužel už dříve zrušit. A přestože to bude pro naše abonenty jen malá náplast, jsem velmi rád, že se nám v červnu podaří zorganizovat alespoň osm koncertů, na nichž se budou moci s orchestrem setkat na živo. Další sérii koncertů pak připravujeme i na srpen. Našim abonentům tak chceme poděkovat za věrnost, psychickou i materiální podporu a za obnovování abonmá na příští sezonu v této stále ještě nejisté době,“ uvedl generální ředitel ČF David Mareček.

Na programu všech osmi vystoupení bude Druhý klavírní koncert F dur Dmitrije Šostakoviče a Čtvrtá symfonie A dur Italská Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. Dvořákova síň Rudolfina bude rozdělena na dva sektory, přičemž celková kapacita sálu nepřesáhne 500 posluchačů. Sektory budou mít oddělené vstupy a vlastní šatny. Podmínkou pro vstup do budovy bude negativní antigenní nebo PCR test, certifikát o očkování nebo potvrzení o prodělané nemoci covid-19. U vstupu se bude měřit teplota, podmínkou bude i respirátor. Všechna opatření se budou aktualizovat podle vládních opatření platných v době konání koncertů.

Stejný program a interprety jako na pražských koncertech budou mít i vystoupení 13. června ve Vídni a 14. června v Bratislavě. Na vídeňských koncertech 29. května zazní pod taktovkou šéfdirigenta a uměleckého ředitele ČF Byčkova Třetí symfonie a moll Skotská Felixe Mendelssohna-Bartholdyho a Koncert pro dva klavíry a orchestr od současného amerického skladatele Bryce Dessnera. „Bryce pro nás složil nádherný koncert, patří mezi ty, které hrajeme nejraději. Díky tomu, že perfektně zná spoustu různých hudebních světů, je jeho styl jedinečný. A právě v tomto koncertu můžete všechny ty světy zaslechnout,“ uvedly sestry Katia a Marielle Labèqueovy, které se ujmou sólových partů.

Pražská premiéra Dessnerovy skladby bez publika v sále se uskutečnila 4. února letošního roku, kdy ČF ze svého televizního studia v Rudolfinu odbavila stream pod značkou Czech Phil Media, který na svém Facebooku vysílala i britská rozhlasová stanice Classic FM.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované