Hlavní obsah
Online

Přívalové lijáky zasáhly hlavně Chrudimsko, Hrochův Týnec čeká kulminaci

Foto: Miloslav Jančík / MAFRA / Profimedia, Profimedia.cz

Ilustrační fotografie.

Reklama

14. 6. 6:56
aktualizováno • 14. 6. 19:49

SLEDUJEME ON-LINE: Ždársko a Pardubicko hlásí zaplavené domy, někde spadlo až 100 mm srážek.

Článek

Zatím nejhorší situaci napáchaly nedělní bouře a přívalový déšť ve východních Čechách. Některé obce už musejí evakuovat hasiči, protože tam voda z polí teče okny do domů.

Pardubický hejtman Martin Netolický potvrdil, že poblíž Sečské přehrady, v obcích Vápenný Podol a Hrbokov, je situace dramatická. ČT uvedla, že v Heřmanově Městci se protrhla hráz zámeckého rybníka. V Míčově smetla voda dvě auta do potoka.

Meteorologové v neděli po poledni vydali nové varování na stupeň extrémní nebezpečí, týká se širokého pásu České republiky od Kolína až po jižní Moravu.

Co se děje?

Bleskové povodně: Během neděle někde napršelo až 100 litrů srážek na metr čtvereční. Stupeň ohrožení (nejvyšší) platí na Novohradce v Luži, zvedá se Sázava ve Žďáru.

Varování meteorologů: Platí nejvyšší stupeň „extrémní nebezpečí“ pro pás od Kolína po jižní Moravu. Meteorologové očekávají škody na majetku, výpadky v energetice a problémy v dopravě. Aktuální vývoj bouřkové situace sledujte ZDE (windy.com).

Kritická situace: Nejohroženějšími regiony jsou nyní Pardubicko a Chrudimsko, v obcích začala evakuace obyvatel. Nejsou to místa u řek, do domů se valí voda z polí.

Jste v oblasti, kde udeřila bouře nebo povodeň? Pošlete nám snímek e-mailem na zpravy@seznam.cz.

Bouřky jsme sledovali i v sobotu

 • Hrochův Týnec čeká kulminaci

  V Hrochově Týnci na Chrudimsku začali hasiči dnes v podvečer stavět zábrany, aby se voda z Novohradky nedostala na silnici a do města. Podle Českého hydrometeorologického ústavu řeka ještě stále dosahuje třetího stupně povodňové aktivity.

  „V noci se čeká její kulminace,“ řekla ČTK o Novohradce mluvčí hasičů Vendula Horáková. Dodala, že od dnešního rána hasiči kvůli bouřím a záplavám zasahovali u 350 událostí.

 • Situace v Jihomoravském kraji už je klidná

 • Vývoj počtu technických pomocí hasičského sboru ČR

 • Shrnutí situace v Pardubickém kraji

  Pardubický hejtman Martin Netolický shrnul ve videu situaci v kraji. Záznam byl pořízen v Morašicích na Chrudimsku. Chrudimsko samotné je na tom podle jeho slov špatně, lokální záplavy se ale objevily i jinde.

  Netolický mimo jiné informoval i o tom, že se obrátil na starosty jednotlivých obcí s dotazem, jak jim může být kraj nápomocný. Tomu se prý hodlá věnovat i v následujících dnech.

  SHRNUTÍ AKTUÁLNÍ POVODŇOVÉ SITUACE PŘÍMO Z TERÉNU. VSTUP TENTOKRÁT Z MORAŠIC.

  Zveřejnil(a) Martin Netolický dne Neděle 14. června 2020
 • Prostory, kde se děti učí, jsou v pohodě, říká žebětínský starosta

  V Brně-Žebětíně dnes zaplavila voda po dešti místní školu. Situaci řešili hasiči, kteří kvůli počasí navečer registrovali přes 50 výjezdů. ČTK to řekl jejich mluvčí Jaroslav Mikoška. Zatímco v sobotu hasiči vyjížděli většinou k bouří vyvráceným a polámaným stromům, dnes nejčastěji čerpají vodu z deštěm zatopených sklepů.

  Žebětínský starosta Vít Beran ČTK řekl, že se voda dostala především do sklepa, kam přinesla bláto. Vodu odčerpávaly jednotky hasičů. „Ještě děláme přístavbu a nástavbu školy, máme rozdělanou střechu, takže tam něco nateklo, ale není to nic katastrofálního. Prostory, kde se děti učí, jsou v pohodě,“ uvedl Beran.

 • Policie vyšetřuje úmrtí muže na Pardubicku, ležel v kaluži vody

  Policie vyšetřuje úmrtí šestapadesátiletého muže v Kojicích na Pardubicku, který byl nalezen v kaluži vody. ČTK to řekl mluvčí policie Ondřej Zeman. K možnosti, že by mužova smrt nějak souvisela s dnešními lijáky a záplavami v Pardubickém kraji, se policie zatím nevyjádřila.

  „Ležel mezi zpevněnou asfaltkou a plotem v záplavě vody, která se hrnula z polí,“ řekl k nálezu těla ČTK mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel.

 • Hasiči od půlnoci evidují 605 zásahů

  Od půlnoci do dnešních 16 hodin evidoval Hasičský záchranný sbor ČR celkem 605 technických pomocí kvůli počasí, nejvíce v Pardubickém kraji.

 • Snímky z vylití Račanského potoka a Švarcavy

 • Hasiči za víkend vyjeli kvůli bouřkám k více než 1200 zásahů

  V Česku dnes i v sobotu působily škody silné bouřky s přívalovým deštěm, který zvedal hladiny vodních toků. Hasiči za oba dny zatím vyjížděli kvůli bouřkám k více než 1200 zásahů. Odčerpávali vodu z budov, odklízeli spadlé stromy a vyprošťovali auta.

  Český hydrometeorologický ústav pro dnešek předpověděl intenzivnější srážky než v sobotu, na většině území očekával úhrny až kolem 80 litrů na metr čtvereční. Až 100 milimetrů může podle výstrahy meteorologů napršet na Vysočině, jižní Moravě a v části Pardubického, Zlínského a Středočeského kraje a na Prostějovsku. Výstraha před bouřkami s extrémním stupněm nebezpečí platí do 22:00.

 • Hasiči Středočeského kraje nejvíce zasahovali na Kolínsku

  Středočeským hasičům přibylo výjezdů kvůli bouřce, nejhorší situace je na Kolínsku. Od půlnoci zaznamenali hasiči v regionu 150 událostí, z nichž většina souvisela s počasím. Třetinu zásahů měli na Kolínsku, který je nejpostiženější částí kraje.

  Hasičský sbor dnes zasahoval například u dvou rybníků ve Vysoké u Příbrami a v Sendražicích na Kolínsku. V nádržích se zvedla hladina a voda špatně odtékala. Hasiči ji odčerpávali, aby nezatopila přilehlé domy. V osmipodlažním panelovém domě v Kolíně zase voda natekla do elektroinstalační šachty a způsobila zkrat.

 • 51 událostí v souvislosti s počasím hlásí hasiči Jihomoravského kraje

  Od dnešních 11 do 17 hodin eviduje hasičský sbor Jihomoravského kraje už 51 událostí spojených s počasím. Nejčastěji probíhaly výjezdy na Brněnsko, Hodonínsko, Blanensko a Břeclavsko, informoval sbor na svém účtu na sociální síti Twitter.

  Zásahy hasičů: 13× odstranění stromu, 33× čerpání vody

 • Úherčice na Chrudimsku zaplavila voda

  Čtenářka Lenka Nevečeřalová nám poskytla fotografie situace v obci Úherčice na Chrudimsku. Chrudimsko je jedním z nejohroženějších regionů.

  Foto: Lenka Nevečeřalová

  Nejohroženějšími regiony jsou Pardubicko a Chrudimsko.

  Foto: Lenka Nevečeřalová

  Úherčice na Chrudimsku.

 • Kvůli bouřím je v Pardubickém kraji 800 domácností bez elektřiny

  Kvůli silným bouřím a záplavám se dnes v Pardubickém kraji ocitlo bez dodávky elektřiny asi 800 domácností. Energetici v kraji k 16:00 evidovali pět poruch na vedeních vysokého napětí a stovky poruch na vedeních nízkého napětí. ČTK to řekla regionální mluvčí skupiny ČEZ Šárka Lapáčková Beránková.

  „Na odstraňování poruch intenzivně pracujeme,“ řekla mluvčí. Dodala, že sousednímu Královéhradeckému kraji se bouře s přívalovými dešti zatím vyhnuly a region byl odpoledne bez poruch.

 • Další video z Vápenného Podolu

  Vápenný Podol je jednou z obcí, kde je situace podle pardubického hejtmana Martina Netolického dramatická.

 • Záběry z Libkova

  Dnes kolem poledne se z malého potoka v obci Libkov v okrese Chrudim stala řeka.

  Fotografie nám zaslala čtenářka Velehradská.

  Foto: Velehradská

  Z malého potoka se stala řeka.

  Foto: Velehradská

  Libkov v okrese Chrudim.

 • Obyvatelé zasaženého domova důchodců jsou v pořádku

  Domov důchodců v Heřmanově Městci byl podle hejtmana Martina Netolického zaplaven asi metrem vody. Zřizovatelem domova s kapacitou 138 lůžek je město Praha a je určen především pro občany Prahy.

  „Obyvatelé byli evakuováni do vyšších pater zařízení i s postelemi. Město Heřmanův Městec zajistilo zásobování potravinami na dnešní večer. Nikomu se nic nestalo, obyvatelé jsou v pořádku. Vyčíslení škod bude záležitostí dalších dnů. Nyní se musí počkat, až voda opadne,“ uvedl hejtman na facebooku.

 • Hladina Novohradky už dosáhla 226 centimetrů

  Hladina řeky Novohradky v Luži dnes po 16:00 dosáhla 226 centimetrů, zatímco v minulých dnech se pohybovala kolem 40 centimetrů.

  „Ještě žádné škody nestaly, ale jsme na hraně. Plníme pytle pískem a jsme všichni v pozoru,“ řekla ČTK starostka Luže Veronika Pešinová. Dodala, že všechny ohrožené lokality ve městě jsou již pytli s pískem většinou zabezpečené.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.