Hlavní obsah

Česko jednalo s Evropskou komisí ve smírčím řízení o střetu zájmů Babiše

Foto: Profimedia.cz

Český premiér Andrej Babiš.

Reklama

14. 9. 18:03

Další postup je podle ministerstva zemědělství na smírčím orgánu, který vypracuje zprávu, ve které uvede, zda se povedlo sblížit postoje komise a ČR, nebo ne.

Článek

Zástupci ministerstva zemědělství jednali s Evropskou komisí na smírčím řízení ohledně auditu k údajnému střetu zájmů premiéra Babiše. Jednání bylo on-line, smírčí řízení zůstává otevřené do doby doručení závěrečné zprávy.

„Jednání probíhalo standardním způsobem, smírčímu orgánu jsme vysvětlili náš postoj k některým technickým otázkám. V souladu s dosavadní praxí se smírčí orgán nezabýval právně-legislativními aspekty a jejich výkladem, jelikož mu tato úloha dle právních předpisů EU nepřísluší,“ uvedl pro ČTK mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. Další postup je podle něj na smírčím orgánu, který vypracuje zprávu, ve které uvede, zda se povedlo sblížit postoje komise a ČR, nebo ne.

Podle Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) vysvětlili zástupci ČR svou stálou právní pozici, podle které se na SZIF nevztahují pravidla o střetu zájmů, protože fond nevyplácí dotace ze státního rozpočtu podle zákona o rozpočtových pravidlech.

Prověřování je součástí tzv. zemědělského auditu. Další část řeší ministerstvo pro místní rozvoj. Obsah odpovědi i veškerá komunikace zůstávají v důvěrném režimu.

Ministerstvo zemědělství ve druhé polovině letošního března uvedl, že EK ukončila část zemědělského vyšetřování - prověřování ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD) kvůli možnému střetu zájmů - bez sankce. Česká republika proto podle resortu nebude vracet peníze za poskytnutí dotace pro firmu navázanou na Tomanovu rodinu. Komise tehdy věc odmítla komentovat s tím, že audit, jehož je zkoumání Tomanova případu součástí, ještě neskončil. Možný Tomanův střet zájmů se podle médií a opozice mohl týkat společnosti Agrotrade, kterou z 80 procent vlastní ministrův otec Miroslav Toman starší.

Evropská komise zaslala v listopadu 2019 českým úřadům konečnou auditní zprávu týkající se dotací z unijních fondů vyplácených Agrofertu. V předběžné auditní zprávě EK v nezemědělské části konstatovala, že Babiš je ve střetu zájmů, protože má stále vliv na Agrofert, přestože ho vložil do svěřenských fondů. ČR by kvůli takovému hodnocení mohla vracet do unijního rozpočtu kolem 450 milionů korun.

Babiš možnost střetu zájmů odmítá a tvrdí, že Česká republika žádné peníze Bruselu vracet nebude. Podle několika europoslanců zástupci EK sdělili členům výboru Evropského parlamentu, že závěry auditu EK týkající se Babiše potvrzují jeho střet zájmů.

Koncern Agrofert vlastnil do února 2017 tehdejší ministr financí a současný premiér Babiš, kvůli zákonu o střetu zájmů proto vložil své akcie do svěřenských fondů. Nadále zůstal hlavním příjemcem výhod plynoucích z holdingu. Po úterním jednání by měla mít komise půl roku na zvážení dalšího postupu.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované