Hlavní obsah

Česko nabízí nejméně frekvencí 5G sítí z celé Evropy, varují operátoři

Foto: pixabay.com

5G sítě mají poskytnout dostatečnou kapacitu pro reálný rozvoj Průmyslu 4.0.

Reklama

3. 9. 2020 16:18

Česko má dle operátorů nejmenší počet frekvencí pro 5G sítě, které mohou získat v aukci, z celé Evropy. Evropská komise doporučuje rozsah 80 až 100 MHz. Česko ale nabízí jen 60 MHz, což by mohlo odradit budoucí investory.

Článek

Množství frekvencí, které mohou v aukci pro 5G získat čeští mobilní operátoři, je nejnižší v Evropě a neumožní postavit v České republice gigabitové sítě, oznámila Asociace poskytovatelů mobilních služeb, která operátory sdružuje.

Zatímco Evropská komise doporučuje členským zemím kvůli dostatečné kapacitě přidělit v pásmu 3,4 až 3,6 GHz minimálně 80 až 100 MHz, podmínky stanovené Českým telekomunikačním úřadem dovolují O2, T-Mobilu nebo Vodafonu získat jen 60 MHz.

Podle údajů společnosti Cullen International je Česko v Evropě jediné, které bude operátorům nabízet méně než 80 MHz. Na hranici 80 MHz je Polsko, maximálně 100 MHz umožňuje získat Belgie a Itálie. Ostatní státy mají frekvenční limity vyšší.

Ztráta konkurenceschopnosti

„V prováděcím rozhodnutí Evropské komise je jasně uvedeno, že šíře bloku 80-100 MHz je pro efektivní zavádění 5G služeb zvláště významná. Z podmínek české aukce však vyplývá, že čeští operátoři nemohou získat více než 60 MHz. Z Česka se tímto rozhodnutím regulátora stane země, která nebude moci konkurovat Evropě. Je skoro jisté, že řešení, která vyžadují velmi vysokou kapacitu 5G služeb, při příjezdu do Česka přestanou fungovat. Mizerná digitální infrastruktura bude současně odrazovat investory od investic v ČR,“ uvedl výkonný ředitel asociace Jiří Grund.

Český telekomunikační úřad aukci vyhlásil na začátku srpna. Zájemci o dražení frekvencí v pásmech 700 a 3400-3600 MHz se mohou hlásit do konce září. Pak začne samotná aukce.

Úřad se kritice brání. „Celou situaci je nutné vidět ve specifickém kontextu situace v ČR. Pokud máte na starosti celou Evropu, je jednoduché přehlédnout specifické podmínky, které panují v jednotlivých členských státech. V každé zemi je využíváno kmitočtové spektrum odlišně a je třeba si uvědomovat, jakým způsobem je rozděleno a využíváno spektrum právě v Čechách. Operátoři například plně nevyužívají všechny přidělené kmitočty. Úřad se této otázce bude podrobněji věnovat v příštím roce, kdy proběhne přezkum efektivního využívání kmitočtů,“ uvedla mluvčí ČTÚ Barbora Havelková.

Komise ve svém prováděcím rozhodnutí požaduje minimální šíři pásma 80-100 MHz podle Grunda proto, aby byla zaručena srovnatelná kvalita služby 5G sítí a kapacita datových přenosů v rámci celé EU bez ohledu na zemi, kde se dané zařízení nachází.

„Rozhodnutí EK je závazné pro všechny členské státy, a tedy i pro jejich regulační úřady. Je paradoxní, že český regulační úřad (ČTÚ) se na přípravě evropského rozhodnutí v roce 2019 aktivně podílel a nyní jeho obsah nerespektuje,“ dodal Grund.

Pásmo 700 MHz uvolněné přechodem TV vysílání na DVB-T2 je určeno zejména pro pokrytí velkého území, pásmo 3,4-3,6 GHz má zajistit vysoké kapacity datových přenosů v hustě osídlených oblastech, podél dopravních koridorů a pro potřeby Průmyslu 4.0. ČTÚ chce prostřednictvím aukce na trh přilákat čtvrtého mobilního operátora.

Zájem dopředu projevily například firmy SAZKAmobil, ČEZ, Nordic Telecom nebo Poda.

Pomoc proti zdražování – Jak zvládnout krizi

Domácnosti a firmy čelí problémům s vysokou inflací a růstem cen energií. Projekt Seznam Zpráv „Jak zvládnout krizi“ vám nabízí praktické informace, jak ušetřit a jak řešit či snížit dopady zdražování.

Mohlo by vás také zajímat:

Reklama

Doporučované