Hlavní obsah

Česko nesouhlasí s rozšířením polského dolu Turów. V případě těžby žádá kompenzace

Foto: Pixabay / hangela

Ilustrační fotografie.

Reklama

15. 11. 2019 19:52

České ministerstvo životního prostředí dnes vydalo nesouhlasné stanovisko k rozšiřování polského hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice. Stanovisko vydalo ve spolupráci s Libereckým krajem a Českou geologickou službou.

Článek

V případě, že by se polská strana rozhodla i přesto těžbu rozšířit, Česko požaduje například finanční kompenzace případných škod nebo vznik těsnicí stěny bránící odtékání podzemních vod.

„Stanovisko za Českou republiku je nesouhlasné. Doplněny jsou ale také podmínky vytvořené ve spolupráci s geology, krajem, obcemi i odbornou veřejností a Libereckým krajem odsouhlasené, které jsou pro nás absolutně nepřekročitelné, kdyby se Polsko rozhodlo i přes náš nesouhlas v těžbě na Turówě pokračovat,“ oznámil dnes ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Polský důl Turów zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu. Skupina PGE, která důl i elektrárnu vlastní, tam chce těžit do roku 2044. Důl by byl podle plánů Poláků rozšířen podél silnice ze Žitavy do Bogatyně, a to na 30 kilometrů čtverečních. Těžilo by se do hloubky 330 metrů pod úrovní okolního terénu. Proti rozšíření těžby v dole, který je v polském výběžku mezi Českou republikou a Německem, se staví Liberecký kraj a dotčené příhraniční obce. Obávají se především toho, že významně klesne hladina spodní vody.

Reklama

Doporučované