Hlavní obsah

Český telekomunikační úřad uvolní první pásmo milimetrových vln pro 5G

Foto: Getty Images

Ilustrační snímek.

Reklama

16. 10. 2020 23:20

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) uvolní první část pásma tzv. milimetrových vln 24 až 27,5 GHz pro technologie 5G. Frekvence umožní internet o rychlosti až deset Gbit/s.

Článek

Testy jsou podmínkou budoucího komerčního využití. Úřad to dnes oznámil v tiskové zprávě.

Opatření vydané radou ČTÚ stanoví základní technické podmínky a způsob autorizace pásma. „ČTÚ k tomuto kroku přistoupil i s vědomím toho, že na trhu teprve vzniká nabídka zařízení 5G a reálně zatím neexistuje poptávka po nových službách v tomto pásmu,“ oznámil úřad.

K upřesnění podmínek pro komerční využití přistoupí ČTÚ na základě poznatků z experimentálního využití pásma, optimalizace plánovacích mechanismů a výsledku projednávání návrhů evropských technicko-regulačních opatření k zajištění vzájemné koexistence sítí. Vyhodnocení experimentu plánuje na konci prvního pololetí příštího roku.

Jako milimetrové vlny se označuje frekvenční pásmo spektra od zhruba 24 GHz do 100 GHz. Jejich výhodou proti nižším frekvencím je řádově vyšší datová propustnost díky větší šířce kanálu, kdy lze přenášet data rychlostí až deset Gbit/s. Nevýhodou je krátký dosah a obtížný průchod překážkami.

V současnosti rovněž běží aukce kmitočtů pro 5G v pásmech 700 MHz a 3,4 až 3,6 GHz, do které se přihlásilo sedm zájemců. Samotná dražba ještě nezačala.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované