Hlavní obsah

Český vědec vyvinul okřídleného robota. Mává křídly jako octomilka

Český vědec Matěj Karásek v Nizozemsku sestrojil unikátního robota.Video: MAVLab TU Delft, Youtube.com

 

Reklama

22. 9. 2018 20:57

Robot mávne křídly sedmnáctkrát za sekundu, dosahuje rychlosti až 25 kilometrů v hodině a umí se vznášet na místě i provádět různé manévry.

Článek

Český vědec Matěj Karásek působící na Technické univerzitě v nizozemském Delftu je hlavním konstruktérem létajícího robota, který umí napodobit mávání křídel hmyzu. Vynález, jehož výjimečné letové schopnosti otvírají nové perspektivy pro vývoj dronů, se dostal až na obálku zářijového čísla vědeckého magazínu Science.

Hmyzí robot se zrodil v delftské univerzitní laboratoři Micro Air Vehicle Laboratory (MAVLab) ve spolupráci s Wageningenskou univerzitou. Podle webových stránek Technické univerzity v Delftu vědci společně prováděli pokusy s údajně prvním autonomním robotem, jehož pohon je založen na rychlém mávání křídel inspirovaném hmyzem. Zařízení údajně zlepší pochopení způsobu, jímž octomilky provádějí smělé únikové manévry.

Kromě výzkumu hmyzího letu má však robot potenciál přispět k rozvoji bezpilotních létajících strojů, takzvaných dronů.

Létající živočichové se vyznačují tím, že let pohání i řídí máváním křídel. To umožňuje malým letcům, jako je okřídlený hmyz, vznášet se těsně nad květinou, ale také rychle uletět v případě nebezpečí.

Letecké schopnosti živých organismů vždy poutaly pozornost biologů. Studují nejen složité vzorce pohybu jejich křídel a aerodynamiku, ale také jejich smyslové a neuromotorické soustavy během hbitých manévrů.

Létající živočichové se však v poslední době stali také zdrojem inspirace pro výzkum v oblasti robotiky. Experti se snaží vyvinout lehké létající roboty, kteří jsou mrštní, energeticky efektivní a malí jako hmyz.

Technická univerzita v Delftu tvrdí, že její robot je svými výkony dosud bezkonkurenční, a přesto je jednoduchý. Křídly dokáže mávat sedmnáctkrát za sekundu, což mu umožňuje nejen udržet se ve vzduchu, ale také mít kontrolu nad letem prostřednictvím malých změn v pohybu křídel.

Inspirací pro sestrojení robotického řídícího mechanismu byla křídla octomilek. Ukázalo se, že jde o vysoce efektivní ústrojí, které umožňuje nejen vznášet se na místě a letět jakýmkoli směrem, ale také provádět velmi mrštné manévry.

Robot dosahuje nejvyšší rychlosti 25 kilometrů v hodině a je schopen smělých manévrů, jako jsou smyčky a obraty o 360 stupňů, vysvětluje hlavní projektant robota Karásek. „Kromě toho má robot s rozpětím křídel 33 centimetrů a hmotností 29 gramů díky své velikosti vynikající energetickou účinnost, což mu umožňuje pět minut se vznášet nebo letět na vzdálenost více než jednoho kilometru na jedno plné dobití baterie,“ vysvětluje Karásek.

Reklama

Související témata:

Doporučované