Hlavní obsah

Chotěboř uzavřela smlouvu na snesení staré vlečky do Bílku, chce tam cyklostezku

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační snímek.

Reklama

25. 4. 21:06

Koleje a pražce přibližně tříkilometrové vlečky rozebere a odveze spolek, který se zabývá renovací drážní techniky. Plánuje, že získaný materiál zčásti použije na obnovu vlečky, kterou spravuje v Čáslavi.

Článek

Snesení vlečky se Muzeum technických zajímavostí Choceň zavázalo zajistit do letošního listopadu, na starosti má také vyřízení potřebných povolení. „Je to parta nadšenců, která renovuje starou techniku, a mají i své vlečkové zařízení,“ řekl chotěbořský starosta Tomáš Škaryd (ČSSD). Uvedl, že rada města chtěla spolek podpořit. „Je to i taková veřejně prospěšná záležitost, když ten spolek použije materiál na nějaké muzejní účely nebo renovace,“ řekl. Město podle starosty za snesení zrušené části vlečky platit nebude a za materiál od spolku dostane 140 tisíc korun.

Spolek chce část kolejnic a pražců použít na opravy vlečky, již má pronajatou v Čáslavi, část prodá a výtěžek použije na záchranu starých drážních vozidel. „Ne všechen materiál může být znovu použitý,“ řekl Milan Kokstein ze spolku. Podotkl, že spolek se zaměřil na starou pracovní techniku používanou při stavbách a opravách železnice, která je opomíjená a která se ani po renovaci nedá využít komerčně, na rozdíl třeba od parních lokomotiv.

Vlečka vede k vojenskému areálu u Bílku, v němž dřív byly i muniční sklady. Její snesení ještě musí povolit Drážní úřad.

U Bílku je také populární přírodní rezervace se skalnatým údolím řeky Doubravy. Cyklostezka by měla otevřít cestu k trasám, po nichž se turisté mohou dostat směrem na Sopoty, Sobíňov a Ždírec nad Doubravou a dál na Ždárské vrchy.

Na bezúplatném předání vlečky se radnice dohodla s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) koncem minulého roku. Město ještě podle Škaryda jedná s vlastníky navazujících pozemků, aby bylo možné protáhnout cyklostezku blíž k městu, do průmyslové zóny. Turisté, kteří by k cyklostezce přijeli autem, by tam měli možnost zaparkovat. Na cyklostezku by podle předpokladu starosty mohl být letos hotový projekt, stavba by pak mohla začít příští rok.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované