Hlavní obsah

Chovatelé musí porazit prasata v oblasti s africkým morem

Chovatelé musí v oblasti s africkým morem porazit prasata.

 

Reklama

8. 11. 2017 18:39

Veterináři ve středu vydali nová mimořádná opatření v souvislosti s africkým morem prasat na Zlínsku. Výjimku mají chovy registrované podle plemenářského zákona.

Článek

Ve vysoce rizikové oblasti nákazy ohraničené ohradníky musí chovatelé do 1. prosince porazit veškerá domácí prasata.

Výjimku mají pouze chovy registrované podle plemenářského zákona, řekl ČTK Petr Majer z tiskového oddělení Státní veterinární správy (SVS). Přísná opatření mají snížit riziko šíření nákazy, hlavně do chovů domácích prasat.

Chovatelé v celém okrese Zlín mají nově povinnost veterinářům hlásit veškeré úhyny domácích prasat, která budou následně vyšetřena na přítomnost nákazy. Chovatelé navíc budou moci přemísťovat veškerá zvířata z čeledi prasatovitých, až když jim krajská veterinární správa vydá osvědčení.

Zhruba padesátka obcí na Zlínsku uvedených v nařízení dále musí do pondělí 13. listopadu provést soupis všech hospodářství s chovem prasat a ten předat do 15. listopadu krajské veterinární správě.

Registrované chovy prasat v této oblasti budou muset hlásit všechny změny početních stavů prasat na hospodářství.

Registrovaní i neregistrovaní chovatelé budou povinně hlásit alespoň tři dny dopředu všechny plánované porážky prasat. Osobám, které přišly v předcházejících 48 hodinách do kontaktu s divokými prasaty, se zakazuje vstup do registrovaných chovů domácích prasat.

Dlouhá a studená noc na posedu. Jak se číhá na divočáky na Zlínsku? (Video: Petr Švihel)

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované