Hlavní obsah

Náraz na velkou čínskou zeď mlčení. Experti marně žádali klíčová data

Foto: Profimedia.cz

Šéf týmu WHO Peter Ben Embarek před odletem z Wu-chanu.

Reklama

13. 2. 13:07

Čína odmítla odborníkům Světové zdravotnické organizace (WHO) poskytnout prvotní informace o prvních případech covidu-19 na svém území. Média o tom informoval člen týmu.

Článek

Tým WHO dorazil do Wu-chanu, údajné „kolébky“ koronaviru, v polovině ledna. Ještě před začátkem pátrání po původu pandemie, kvůli kterému byli odborníci do Číny posláni, podstoupili všichni povinnou karanténu. První výsledky tým přinesl po přibližně dvou týdnech práce.

Čínské úřady odmítly poskytnout odborníkům organizace primární data o prvních případech covidu-19, která by WHO pomohla určit, jakým způsobem a kdy se koronavirus poprvé začal v Číně šířit, napsal to již v pátek list The Wall Street Journal (WSJ) a v sobotu informaci potvrdila agentura Reuters.

Konkrétně čínské úřady údajně zamítly žádost o poskytnutí nezpracovaných podrobností o 174 případech covidu-19, které byly zaznamenány v prosinci 2019 v čínském Wu-chanu. Informoval o tom Dominic Dwyer, australský expert na infekční choroby, který je součástí týmu.

Daná data jsou podle Dwyera anonymizovaná, ale obsahují podrobnosti jako otázky, které byly jednotlivým pacientům kladeny, jejich následné odpovědi a to, jak byly odpovědi analyzovány. Expert také během videohovoru Reuters informoval o tom, že tento postup je jindy při vyšetřování ohnisek standardní. Data považuje za důležitá také proto, že jen polovina daných pacientů je spojena s tržištěm, které je považováno za hlavní ohnisko.

„Proto jsme o to vytrvale žádali. Proč k tomu nedošlo, to nemůžu říct. Ať už je to důvod politický, časový nebo obtížný. (…) Dalo by se o tom jen spekulovat.,“ okomentoval situaci Dwyer. WHO v pátek uvedla, že by souhrn zjištění týmu mohl být zveřejněn již příští týden. Wu-chan experti opustili ve středu.

Místo vyžádaných údajů čínští úředníci a zdravotníci předložili týmu vlastní rozsáhlé přehledy a analýzy dat týkající se těchto prvních zaznamenaných případů. Dodali také analýzy vypracované na základě zpětného prozkoumání zdravotnických záznamů z několika měsíců předcházejících období, kdy bylo šíření viru ve Wu-chanu zaznamenáno.

Primární data, o něž se předložené studie opírají, však tým WHO prozkoumat nemohl. Přístup k primárním datům by přitom WHO mohl umožnit vytvořit vlastní analýzu toho, kdy a jakým způsobem se virus začal v Číně šířit, tvrdí členové týmu.

„Ukázali nám pár případů, ale není to stejné, jako kdyby dodali všechny, což je u epidemického šetření standardní,“ sdělil Dwyer. „V takovém případě jsou naše možnosti interpretovat data omezené, i když druhá strana si může myslet, že jsou celkem dobré,“ vysvětlil Dwyer. Čínská národní zdravotnická komise ani ministerstvo zdravotnictví na žádost o komentář podle deníku WSJ nereagovaly.

Šetření WHO se zaměřuje na otázku, zda se covid-19 šířil v Číně již před začátkem prosince 2019, kdy čínské úřady oznámily prvního pacienta se symptomy covidu-19. Podle týmu WHO ve dvou měsících předcházejících zaznamenání koronaviru ve Wu-chanu mělo 90 hospitalizovaných pacientů ve střední části Číny příznaky jako při onemocnění covidem-19. Testy koronavirových protilátek provedené u těchto lidí čínskými úřady s více než ročním odstupem však všechny vyšly negativně. Nicméně množství protilátek mohlo od té doby klesnout pod hranici rozpoznatelnosti, podotkl WSJ.

Šéf týmu WHO Peter Ben Embarek na úterní tiskové konferenci uvedl, že podle dosavadních zjištění je virus SARS-CoV-2 pravděpodobně přírodního původu a jeho hostitelem mohli být netopýři. Že by virus unikl z laboratoře, je podle Embareka vysoce nepravděpodobné. Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus v pátek na tiskové konferenci podle agentury Reuters ale řekl, že WHO zatím žádné hypotézy o původu covidu-19 nevyloučila.

„Vyskytly se otázky, zda byly některé z hypotéz odloženy stranou. Poté, co jsem mluvil s některými členy týmu, bych chtěl potvrdit, že všechny hypotézy zůstávají otevřené a žádají si další analýzy a zkoumání,“ sdělil šéf WHO.

Během rozhovoru s agenturou Reuters Dwyer informoval také o průběhu spolupráce s čínskými odborníky. Uvnitř týmu WHO prý vládla harmonie, místy ovšem přišly dohady s tamními experty. Ty se měly týkat intepretace či významů některých dat, Dwyer je však označil za přirozené.

Čína se snaží vyhnout obviněním, že objev nového typu koronaviru zpočátku tajila a umožnila tak rozšíření nákazy. Vládnoucí čínská komunistická strana tvrdí, že virus pochází ze zahraničí, například z dovezených mořských plodů. Embarek tuto hypotézu v úterý nevyloučil.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované