Hlavní obsah

Čína vyhlásila kvůli tajfunu nejvyšší stupeň výstrahy, na Tchaj-wanu má bouře první oběť

Čína vyhlásila kvůli tajfunu nejvyšší stupeň výstrahy, na Tchaj-wanu ruší stovky letů. (Video: Reuters)

 

Reklama

9. 8. 2019 11:52

Čínský meteorologický ústav v noci na dnešek vyhlásil nejvyšší stupeň výstrahy kvůli supertajfunu Lekima, který provází vítr o rychlosti 190 kilometrů v hodině a který by měl zasáhnout východočínskou pobřežní provincii Če-ťiang v sobotu. Na Tchaj-wanu musely být kvůli živlu zrušeny stovky letů; uzavřeny byly také pouliční trhy a mnohé obchody. Informovala o tom agentura Reuters.

Článek

Čínský národní meteorologický ústav označil tajfun za nejsilnější od roku 2014. Pevninskou Čínu podle předpovědi zasáhne v noci na sobotu a následně se bude přesouvat na sever. V regionu kolem delty řeky Jang-c’-ťiang, kde se nachází i Šanghaj, úřady varovaly před velmi silnými poryvy větru.

Na Tchaj-wanu musely být dnes kvůli tajfunu zrušeny lety, uzavřeny byly i školy a tržnice. Bez elektřiny se ocitlo 40 tisíc domácností a zrušena byla také většina vlakových spojení na vysokorychlostní trati.

Nejméně jednoho člověka tajfun na Tchaj-wanu zabil a další tři zranil, uvedla agentura Kjódó. Podle agentury DPA bouře zranila také čtyři lidi v japonské prefektuře Okinawa.

Ve čtvrtek, kdy severovýchod ostrova zasáhlo zemětřesení o síle šesti stupňů, vydaly tchajwanské úřady varování před sesuvy půdy. Stalo se tak několik hodin předtím, než ostrov zasáhl tajfun, který má podle předpovědi v horách na severu přinést silný déšť.

Zrušeno bylo více než 300 příletů a odletů z Tchaj-wanu, odloženy byly také cesty výletních lodí do Šanghaje. Někteří vlakoví dopravci přerušili o víkendu také prodej lístků ze Šanghaje.

Šanghaj by měl zasáhnout velmi silný vítr už dnes, špatné počasí by tam podle předpovědi mělo trvat nejméně do neděle a evakuováno má být podle místního tisku na 16 tisíc obyvatel z okolí města.

Čínské úřady rovněž varovaly před záplavami na východních úsecích řeky Jang-c’-ťiang a Žluté řeky. Výstraha nyní platí do středy příštího týdne.

Bouře při průchodu kolem Tchaj-wanu ztratila část síly a nespadá už do kategorie supertajfunu.

Tajfuny jsou v letních měsících v Číně relativně běžné. Minulý týden ale meteorologové oznámili, že letos byl počet tajfunů oproti předchozím rokům podprůměrný.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované