Hlavní obsah

Hamáček má plán, jak zatočit s výtržnostmi na fotbale

19. 3. 2019

Tisková konference po jednání ministra vnitra s experty na fotbalové výtržníky. (Video: Seznam, Seznam.cz)

Ministr vnitra svolal jednání v reakci na výtržnosti, které se staly minulý víkend na zápase Sparty s Plzní.

Článek

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) chystá změnu zákona, která by měla pomoci s výtržnostmi na fotbalových zápasech. Současně by chtěl i zavést databázi problémových „fanoušků“.

„Mým cílem je, aby to u nás na fotbale bylo jako v Británii,“ řekl Hamáček. Podle něj je potřeba sjednotit kvalitu pořadatelských agentur. „Je to o certifikaci, abychom věděli, že agentura splňuje podmínky,“ dodal Hamáček s tím, že upravit chce i jejich pravomoci. Změny má ministr v plánu navrhnout v rámci novely zákona o bezpečnostních službách.

Ministr to řekl na jednání expertního týmu, který svolal kvůli výtržnostem na fotbalovém utkání mezi Spartou a Plzní expertní skupinu. Na řádění fotbalových chuligánů je třeba reagovat, napsal Hamáček na svém Twitteru.

Pyrotechnika házená ze sektoru hostujících fanoušků zranila podle policie v druhém poločase na Letné několik diváků. Muži, který hodil mezi diváky pyrotechniku a zranil tím ženu, hrozí až deset let vězení kvůli pokusu o těžké ublížení na zdraví. Celkem zaznamenali policisté 21 přestupků a dva trestné činy. V druhém případě šlo o výtržnictví. Disciplinární komise už rozdala i tresty pro oba zúčastněné kluby. Plzeň má zaplatit za řádění fanoušků půl milionu a pořádající Sparta 350 tisíc korun.

Těžkooděnci po incidentu začali v 82. minutě zápasu za stavu 3:0 pro Spartu vyklízet sektor příznivců Plzně a utkání bylo na více než deset minut přerušeno. Podle mluvčího Jana Daňka k tomuto kroku policie sáhla proto, že hostující fanoušci nereagovali na policejní výzvy a bylo vážně ohroženo zdraví lidí. Pražané nakonec šlágr ligy vyhráli 4:0.

„Klub Viktoria Plzeň na základě získaných informací vyjadřuje rozhořčení a zároveň politování nad chováním jednotlivců, kteří mají na svědomí zranění diváků na stadionu při utkání mezi Spartou Praha a Plzní. Za tento bezohledný akt se jako klub chceme omluvit,“ uvedl plzeňský klub v prohlášení.

„Zároveň chceme deklarovat, že takové osoby nepovažujeme za své fanoušky a podnikneme v rámci dostupných možných opatření všechny kroky k zamezení jejich vstupu na veškerá utkání Viktorie Plzeň. Podporujeme a vážíme si všech slušných diváků a fanoušků, kteří jsou nedílnou součástí klubu, a tento krok učiníme i s ohledem na jejich bezpečí a komfort na stadionu,“ dodala Viktoria.

Podle informací z plzeňského tábora fanoušků létaly petardy i směrem do prostoru vyhrazeného pro hosty. Pyrotechnika například přiletěla ze sektoru domácích do „kotle“ příznivců Viktorie ve 33. minutě, krátce nato naopak hodili světlici do vedlejšího sektoru hostující fanoušci.

Doporučujeme