Hlavní obsah

Coca-Cola, největší producent plastového odpadu, jde do sebe

Foto: Coca Cola

Coca-Cola v příštím roce vymění plastové obaly plechovek za karton.

12. 12. 2019 9:07

Největší producent plastového odpadu na planetě se rozhodl pro malý krok, ale za poměrně velkou částku. Společnost Coca-Cola investovala 16,5 milionu dolarů (382,5 milionu korun) do nového balení takzvaných multipacků. V příštím roce plánuje převléknout plechovky s ikonickým nápojem z plastové fólie do alternativního materiálu, papíru. Platí to ale jen pro Evropu.

Článek

Coca-Cola a její strategičtí partneři Coca-Cola HCB a Coca-Cola European Partners se pustili do boje proti plastovému odpadu. Namísto igelitových balení se v regálech obchodů v příštím roce objeví speciální papírové držáky.

Firma ohlásila novou spolupráci s obalovou společností Graphic Packaging International, která pracuje na novém papírovém držáku KeelClip. Podle informací společnosti by měl udržet až osm plechovek.

„Inovace je klíčovým principem v naší práci týkající se udržitelných obalů. Právě plně recyklovatelný kartonový KeelClip, který dokáže plechovky přichytit a zajišťovat jejich stabilitu, je jedním z příkladů, jak se snažíme plnit naše závazky k odstranění všech nepotřebných a tvrdých jednorázových plastů z našich produktů,“ prohlásil Joe Franses, viceprezident udržitelnosti v Coca-Cola European Partners.

Nové ekologičtější varianty se podle informací Coca-Coly dočkají nejdříve Polsko a Irsko. V průběhu příštího roku bude na řadě také například Švýcarsko, Itálie nebo Rakousko. Do České republiky papírový trend dorazí až o rok později, tedy v roce 2021. Tou dobou už má společnost v plánu pokrýt celou Evropskou unii.

Možná z prvního pohledu nepatrná změna může ročně ušetřit až dva tisíce tun plastového odpadu a tři tisíce tun oxidu uhličitého v ovzduší. Podle informacích zveřejněných v médiích by pak jen v Irsku měla novinka ušetřit 250 tun nových plastů ročně.

Anketa

Měly by být PET lahve v Česku povinně zálohované?
Ano
88.8 %
Ne
11.2 %
Celkem hlasovalo 3940 čtenářů.

Milionová investice do KeelClipu však není jedinou snahou společnosti o nápravu škod na životním prostředí. Již před časem představila svou vizi World Without Waste, tedy Svět bez odpadu. V jejím rámci se společnost zaměřuje také na alternativní možnost obalů, které by neměly planetu tolik zatěžovat a daly by se jednoduše rozkládat. Jedním z takových pokusů byla například výroba lahví pouze z plastů nasbíraných ve Středozemním moři.

Firma krom toho plánuje do roku 2025 recyklovat stejný počet lahví, jaký denně koupí spotřebitelé po celém světě.

V žebříčku firem, které nejvíce znečišťují životní prostředí, získala Coca-Cola nelichotivé první místo už podruhé po sobě. Informovalo o tom hnutí Break Free From Plastic. Výrobce sladkých nápojů totiž vyprodukuje přibližně 200 tisíc lahví za minutu, za rok to jsou tři miliony tun odpadu.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené