Hlavní obsah

Coca-Cola zažila největší propad na burze za 10 let

Coca-Cola zažila největší propad na burze za 10 let. (Video: Jan Marek)

 

Reklama

15. 2. 2019 11:30

Akcie Coca-Coly se ke konci čtvrtečního dne propadly na burze o 8 procent. Podle CNN to bylo v reakci na odhad růstu společnosti v roce 2019, a to o „neuspokojivá” 4 procenta. Americký nápojový gigant téhož dne rovněž zveřejnil své výsledky za loňský rok. Prodeje mu klesly o 10 procent.

Článek

Společnost Coca-Cola zveřejnila ve čtvrtek své odhady pro rok 2019, ve kterém očekává růst o „neuspokojivá” 4 procenta. Zisk na akcii pak vidí mezi 2,06 a 2,10 dolaru, což je výrazně méně než 2,23 dolaru, jak odhadovali analytici. Ve svém výhledu firma reagovala na zpomalující světovou ekonomiku, sílící dolar a politickou nejistotu. Napsala o tom americká televize CNN.

Akcie nápojového producenta v reakci na předpověď ke konci dne na americké burze klesly o 8 procent. Šlo o největší propad od října roku 2008. Společnost předtím rovněž informovala o svých hospodářských výsledcích v loňském roce.

Americký nápojový gigant Coca-Cola vykázal v závěrečném čtvrtletí roku 2018 čistý zisk 870 milionů dolarů (19,9 miliardy Kč). Ve stejném období předchozího roku byla firma kvůli daňové reformě ve ztrátě 2,75 miliardy dolarů.

Tržby ve čtvrtém kvartálu klesly o šest procent na 7,1 miliardy dolarů (162,1 miliardy Kč). To nicméně souviselo s prodejem stáčíren a negativním vlivem směnných kurzů. Bez započtení těchto vlivů by tržby podle firmy naopak o pět procent stouply. Společnost těží z vyšších cen a z rostoucího zájmu spotřebitelů o nízkokalorické nápoje typu Coca-Cola Zero Sugar.

O celé procento se snížil objem prodeje v Severní Americe. O tři procenta vyšší byly ale tržby z prodeje čaje a kávy, a to díky novým produktům uvedeným na trh v Japonsku a Číně. O jedno procento více se prodalo balené vody a nápojů pro sportovce.

Prodejci balených nápojů čelí růstu nákladů a nedostatku řidičů nákladních aut, což vede ke snižování marží, uvedla agentura Reuters.

Celkový prodej firmy za loňský rok klesl podle CNN o 10 procent na 31,9 miliardy dolarů.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované