Hlavní obsah

Covid sílí, Vojtěch ustoupil od plánu zrušit respirátory v MHD a obchodech

Foto: vláda.cz

Adam Vojtěch.

Reklama

24. 6. 2021 15:35
aktualizováno • 24. 6. 2021 16:38

V městské hromadné dopravě a vnitřních prostorech budou dál povinné respirátory.

Článek

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dnes odpoledne řekl, že změnu, která by je dovolila nahradit chirurgickými rouškami, vládě v pondělí nenavrhne. Počty nových pozitivních případů nákazy koronavirem totiž přestaly klesat. Původně se zvažovalo zmírnění zrušení od 1. července.

„My v tuto chvíli nebudeme dělat změnu na roušky obecně, protože chceme ještě vyčkat dalšího vývoje. Zhoršení v posledních dnech vidíme na datech, že přestal klesající trend a spíše je to stagnace nebo zhoršování situace,“ uvedl ministr.

Už ve středu poukázal na to, že začal růst počet nových případů v Praze. Zachycené jsou častěji i nové případy ve školách. Podle Vojtěcha se tak stalo poté, co bylo 8. června zrušeno nošení roušek při výuce. „Zdá se, že se může něco dít právě v té nejmladší generaci, která ještě není proočkovaná nebo minimálně, a ten virus se takto může šířit,“ dodal.

Na místě je podle ministra obezřetnost, aby při odjezdu dětí na prázdniny a jejich setkávání v jiných kolektivech nenastalo zhoršení. Před odjezdem na tábory mají povinnost absolvovat test, antigenní nebo PCR. Ten je nutný v případě, že tábor trvá déle než sedm dní, aby dítě nemuselo být přetestováno ještě na táboře pořadateli.

Už minulý týden Vojtěch připustil, že na výměně roušek za respirátory není odborná shoda. Respirátory jsou účinnější ochrana a chrání i svého nositele, nevýhodou je, že v teplém počasí se v nich špatně dýchá. Rouška chrání ale jen okolí toho, kdo ji nosí.

Povinná ochrana úst a nosu byla v Česku zavedena už loni na jaře, když se objevily první případy nákazy koronavirem. Přes léto byla povinnost zmírněna a v MHD zůstala jen v metru v Praze, znovu se zavedly v září. Od konce letošního února musí lidé nosit respirátory.

Proti odložení roušek bojuje například i pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). „Ačkoliv se život postupně vrací k normálu, musíme zůstat obezřetní a nepodlehnout iluzi, že pandemie ze dne na den skončila. Vzhledem k tomu, že v Česku už je prokazatelně mutace delta a můžou se objevovat i další, není možné tuto situaci podcenit,“ uvedl. „Navíc přes prázdniny lidé plánují vyjet na dovolenou nejen po Česku, ale i do zahraničí. Vyzýváme proto vládu, aby zachovala nutnost nošení respirátorů nebo nanoroušek v MHD. Opatrnost se osvědčila i v první vlně pandemie, kdy Praha jako jedno z prvních měst v Evropě nošení ochrany úst a nosu v MHD vyžadovala,“ dodal.

Podle pražské Mileny Johnové (Praha Sobě) se „epidemická situace v Praze nevyvíjí optimisticky, aktuálně je číslo R na hodnotě 1.34 a dochází ke komunitním šíření mutace delta. V kombinaci s nízkým zájmem o očkování u mladších ročníku je zde velké riziko náhlého příchodu další vlny epidemie. Proto se obracím na všechny, abychom nepolevovali v dodržování protiepidemických opatření a pak také na ty, kteří mohou, aby se nechali očkovat, aby pro Pražany neskončily prázdniny už na začátku července.“

Reklama

Doporučované