Hlavní obsah

Dalíka dostal z vězení Janouškův „šéfkuchař”

Foto: ČTK/Pavlíček Luboš, ČTK

Marek Dalík opouští znojemskou věznici, kde si odpykával pětiletý trest za podvod a v jeho polovině byl propuštěn..

Reklama

5. 1. 2020 13:30

Někdejší poradce premiéra Topolánka Marek Dalík v listopadu opustil věznici ve Znojmě. U soudu ho zastupoval brněnský advokát Martin Klimo.

Článek

Po Brně se vypráví historka: Do luxusní a vyhlášené restaurace v centru města chodíval opakovaně, vždy chvíli před polednem, upravený muž v obleku. Jenom si vyzvedl krabičku s jídlem a zase odešel. A když se místní začali pídit, proč se neposadí a drahé jídlo si nevychutná u stolu, zjistili, že jde o právníka, který menu nosí do vězení pro klienta – lobbistu Romana Janouška.

A tak mu v žertu začali říkat Janouškův šéfkuchař.

Brněnský advokát Martin Klimo se historce zasměje, ale podle něho pravdivá není. Buď jak buď, jméno tohoto brněnského právníka před nedávnem na veřejnosti rezonovalo. Byl to on, kdo v polovině listopadu pomáhal někdejší pravé ruce expremiéra Mirka Topolánka Markovi Dalíkovi s podmínečným propuštěním na svobodu.

Po Dalíkově propuštění se pak řešilo, zda lobbista trávil značnou část trestu v souladu s předpisy pro výkon trestu – po značnou část pobytu ve věznici totiž pracoval jako technický personál v jednom znojemském penzionu.

V Praze není jméno advokáta Klima příliš v oběhu.

Když se však Pražáci dostanou do konfliktu se zákonem a potřebují právní poradenství pokrýt i ve druhé části republiky (například kvůli výkonu trestu), vědí, že brněnský advokát není špatnou volbou. Zřejmě totiž nebude náhoda, že Klimových služeb využívali lobbisté a podnikatelé jako Marek Dalík, Roman Janoušek či Tomáš Pitr.

Pitr: Dalíka nemám rád

Seznam v této souvislosti narazil na spekulaci, že jedním z důvodů zájmu jsou právníkovy konexe na jihomoravskou vězeňskou službu.

To advokát Klimo odmítá. Debatu, která nastala po zveřejnění podrobností o Dalíkově výkonu trestu, považuje za senzacechtivou. „Neměla reálný základ a lidé, kteří ji živili, o ní referovali s neznalostí věcí. Státní zastupitelství, Ministerstvo spravedlnosti a vězeňská služba se vyjádřily jasně. Pronásledování pana Dalíka po propuštění už bylo za hranou slušnosti,” řekl Seznamu Martin Klimo.

To Tomáš Pitr je přesvědčený, že právě Klimovy možnosti na jižní Moravě jsou jedním z důvodů, proč si ho lidé najímají. „Já si ho vybral, když jsem nevěděl, kam mě dovezou při převozu ze Švýcarska. V Čechách jsem měl advokátů dost, ale na Moravě ne…” přidal vlastní zkušenost z doby, kdy jej policisté v roce 2012 převezli ze švýcarské vazby do brněnské věznice.

Na základě toho doporučuje někdejší „nepřítel státu“ (jak Tomáše Pitra nazval svého času Jiří Paroubek) Klimovy služby svým známým. „Pan doktor je chytrý a diskrétní advokát, mám s ním ty nejlepší zkušenosti. Tak jsem ho doporučil i Romanovi Janouškovi, který si s ním také rozumí,” říká Tomáš Pitr.

Mimochodem: s Romanem Janouškem, někdejší neoficiální pravou rukou pražského exprimátora Pavla Béma, se Tomáš Pitr setkal koncem roku 2014, kdy Janoušek mířil do brněnského vězení kvůli sražení ženy autem v opilosti a Pitr měl tehdy už odsezený trest, tak předával zkušenosti.

Například Janouškovi radil, aby si do vězení nebral drahé značkové teplákovky – protože tím by si ve věznici kamarády neudělal. Kontakt mezi Pitrem a Janouškem následně přerostl do obchodní roviny, neboť po dobu Janouškova pobytu za mřížemi mu měl Pitr opatrovat majetek.

Roman Janoušek má v současnosti trest přerušen, k výkonu trestu 4,5 roku nastoupil do vězení v listopadu 2014, od března roku 2016 je kvůli zdravotním potížím dočasně na svobodě.

Roman Janoušek má dočasně přerušený trest. Zatím si odseděl necelý rok a půl. Má stejného advokáta jako Tomáš Pitr a Marek Dalík.

Ne se všemi klienty Martina Klima však Tomáš Pitr vychází tak jako s Romanem Janouškem.

„Proč si doktora Klima vybral Marek Dalík, netuším, neboť ho neznám a nemám ho rád,” řekl Seznamu podnikatel, který se po návratu na svobodu v roce 2012 v posledních letech opět etabloval mezi vlivné figury tuzemského finančního světa.

Martin Klimo pak seznam svých klientů nepovažuje za nikterak nevídaný. „Všichni tito už bývalí klienti mají svých několik advokátů, respektive měli je ve svých věcech. S kolegy z Prahy spolupracuji dlouhodobě i v mnoha jiných kauzách, tyto vámi jmenované nebyly z hlediska obhajoby ničím výjimečné,” řekl Seznamu.

Americké kino kolem vora

S Martinem Klimem přišel již v 90. letech do kontaktu i bývalý ředitel protimafiánského útvaru Robert Šlachta. „Věděli jsme o sobě. Znali jsme se z dob, kdy pracoval v Bezpečnostní informační službě (BIS). To jsme spolupracovali. Pak někdy koncem 90. let skončil a přešel do advokacie,” vzpomíná Šlachta, který v prosinci odešel po letech ze státních služeb do civilu.

Martin Klimo se kromě tří jmenovaných klientů objevil v novém miléniu jako advokát ještě u několika ožehavých případů.

Pracoval například jako obhájce drogového překupníka Vladimíra Moltaše, kterého v roce 2004 s dalšími komplici zatkla policie kvůli podezření, že z Nizozemska dováželi extázi a kokain.

O rok později ho soud poslal na čtyři roky do vězení. Odseděl si jeden rok a kvůli operacím oka měl přerušený trest. Následně utekl do Švýcarska, kde pobyl i ve vazbě. „Můj klient považuje Švýcarsko za spravedlivý stát a věří, že se mu tam dostane spravedlivého procesu,“ bránil tehdy Moltaše advokát Klimo. V roce 2014 se Moltaš nakonec dobrovolně vrátil do Česka a nastoupil do vězení na zbytek trestu.

Další sledovanou kauzou byl případ arménského podnikatele Andranika Soghojana neboli vora v zákoně – nepsaného kmotra ruskojazyčné mafie v České republice. V roce 2013 jej české soudy za objednávku vraždy z roku 2007 poslaly na 22 let za mříže. Jenže Soghojan mezitím odjel do Arménie, kde nejdříve strávil nějakou dobu ve vazbě, v roce 2015 se ale dostal na svobodu. V průběhu vyšetřování se jedním z jeho advokátů stal i Martin Klimo.

„Po celou dobu jsem přesvědčen, že pan Soghojan je nevinný,“ pronesl advokát v roce 2010.

Dnes Martin Klimo říká, že případ vora v zákoně, jenž například Robert Šlachta dodnes považuje za jeden z vůbec nejtvrdších, které řešil, byl zbytečně démonizován.

„Zejména pak bezpečnostními opatřeními, které ho provázely – při eskortách či při zabezpečení v okolí soudu, kde stáli příslušníci se samopaly. Prostě zbytečně drahé ‚americké kino’. K pocitu nebezpečí nebyl důvod,” ohlíží se Martin Klimo s odstupem času.

Vzhledem k tomu, jak si jeho služeb cení prominentní podnikatelé, nemusí mít do budoucna obavu, že by měl o sledované případy nouzi.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované