Hlavní obsah

Další rošády v čínském gigantu Alibaba. Má nového šéfa a úřady v zádech

Foto: Profimedia.cz

Čínská Alibaba a její dceřiná společnost Ant Group jsou předmětem regulace poté, co jejich zakladatel Jack Ma zkritizoval čínský regulační systém.

Reklama

13. 3. 2021 17:48

Generální ředitel finanční společnosti Ant Group Simon Hu rezignoval. Jde o další změnu ve vedení ve chvíli, kdy skupina na popud čínských regulačních orgánů prochází restrukturalizací.

Článek

Ant Group bude nově řídit Eric Jing, oznámil médiím mluvčí čínského technologického gigantu Alibaba. Ant Group je jeho finanční dceřinou společností.

„Představenstvo skupiny Ant Group přijalo žádost Simona Hu o rezignaci z osobních důvodů. Jsme vděční Simonovi za úsilí, které v naší společnosti vynaložil,“ stojí v oficiálním oznámení Ant Group.

V budoucnu mohou regulační orgány očekávat, že se Ant Group bude chovat spíše jako tradiční čínská banka než jako technologická společnost, uvádí v reakci na výměnu v čele firmy americká CNN.

„Události zapadají do systematického zavádění regulací v oblasti finančnictví a bankovního sektoru posledních let s cílem posílit vliv státu,“ vysvětluje sinoložka Olga Lomová pro SZ Byznys.

Podnikání Alibaby řeší soud

Technologické impérium Alibaba se kromě online prodeje věnuje také finančním službám. Funguje jako tržiště bankovních půjček, nabízí spořicí účty a pojištění, to vše prostřednictvím aplikace pro chytré telefony. A hlavně je největší platební platformou v zemi. Službu Alipay využívá více než 730 milionů uživatelů měsíčně.

Do té doby rychle rostoucí skupinu, přezdívanou jako „čínský Amazon“, ale stíhá od loňského podzimu jeden problém za druhým.

Nejprve se na veřejnosti přestal objevovat její zakladatel, miliardář a do té doby jeden z nejznámějších byznysmenů a filantropů Jack Ma. Stalo se to poté, co na konferenci, pořádané v říjnu v Šanghaji, veřejně zkritizoval tamní regulační systém.

A právě regulační úřady se vzápětí na celou skupinu zaměřily: zablokovaly avizovaný vstup společnosti Ant Group na burzy v Šanghaji a Hongkongu a firma spustila restrukturalizaci pod dohledem státu.

Samotný Jack Ma se na řadu týdnů ztratil z veřejného života, média informovala, že byl předvolán k výslechu.

Nakonec se podnikatel po třech měsících objevil v krátkém videu, když gratuloval učitelům, oceněným jeho nadací.

Podnikání technologického gigantu Alibaba ale i dál řeší čínský úřad pro hospodářskou soutěž - a jak informoval list Wall Street Journal, skupině hrozí vysoká pokuta.

„Restrukturalizace Alibaby (a vysoké pokuty, kterým čelí pro údajné porušování antimonopolních zákonů) zapadá do obecnější snahy stávajícího vedení Komunistické strany Číny mít pod kontrolou všechna klíčová odvětví a vlivné podnikatele. Vedení strany, jejíž tváří je generální tajemník Si Ťin-pching, nechce riskovat, že by ve společnosti měl někdo větší ekonomickou moc než stát a autoritu souměřitelnou s autoritou strany, což byl případ Jacka Ma a jeho obří společnosti,“ vysvětluje širší kontext sinoložka Olga Lomová.

Pomoc proti zdražování – Jak zvládnout krizi

Domácnosti a firmy čelí problémům s vysokou inflací a růstem cen energií. Projekt Seznam Zpráv „Jak zvládnout krizi“ vám nabízí praktické informace, jak ušetřit a jak řešit či snížit dopady zdražování.

Mohlo by vás také zajímat:

Reklama

Doporučované