Hlavní obsah

Dánsko hlásí stoletou vodu, sever Německa rekordní záplavy. Na řadě je Polsko

Severní Německo zasáhly záplavy, bouře zamířila do Polska. Lidé nevěřili, že se voda zvedne tak vysoko. (Video: Marie Vladyková)

 

Reklama

5. 1. 2017 15:40

Bouře Axel se posouvá ze západu na východ. Kromě deště a větru ve střední části Evropy také silně sněží.

Článek

Zatímco silný vítr tvoří ve střední Evropě sněhové jazyky a závěje, na severu Německa vyvolala bouře Axel vysoké vlny a zvedla hladiny v ústí řek. Německá města v baltském pobřeží se tak potýkají s největšími záplavami od roku 2006. V pobřežních oblastech Polska platí nejvyšší stupeň povodňového nebezpečí. Voda tam již zaplavila některé cesty a vesnice.

Záplavy zasáhly celou východní část německého pobřeží u Baltského moře. Vysokou vodu hlásí Flensburg u hranic s Dánskem, v noci na čtvrtek dosahovaly vlny na dánsko-německém pomezí výšky až 180 centimetrů a dánský meteorologický ústav vyhodnotil vodu jako stoletou. Vysokou hladinu hlásí i německá města Kiel nebo Rostock a poloostrov Usedom u německo-polské hranice, kde vlny poničily část pobřežní promenády.

V německém hanzovním městě Lübeck voda zasáhla historické centrum, sklepy i auta na ulicích. Podle hasičů se lidé na povodeň připravili nedostatečně. Hladina řeky Trave, která městem protéká, v průběhu středeční noci kulminovala na bezmála dvou metrech nad běžný stav. „Byli jsme varováni, ale nemysleli jsme si, že hladina dosáhne až tak vysoko,“ řekl agentuře Reuters Detlef Kasten z pobřežního města Wismar, které leží 60 kilometrů východně od Lübecku.

Bouře Axel se posouvá na východ, teď trápí Polsko

Zatímco v Německu se v průběhu čtvrtka povodňové riziko snižuje, velká voda se posouvá dál na východ a sužuje severní Polsko. Ve stejné oblasti zároveň hustě sněží. Kvůli námraze a sněžení muselo letiště v Gdaňsku přesměrovat v průběhu středeční noci některé lety, další nabraly velké zpoždění. V průběhu čtvrtka se situace na letišti vrací do normálu, ale i přesto lety nad Polskem nabírají zpoždění.

Silný vítr láme na severu Polska stromy a zhruba dvacet tisíc lidí tak bylo ještě ve čtvrtek ráno bez elektřiny kvůli poničenému vedení. Policie také uzavřela část dálnice A2 z Německa do Varšavy nedaleko Lodže.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované