Hlavní obsah

Definitivní konec 20. století v Česku. Zmizí telefonní budky

Foto: Wikipedia.org

Ilustrační foto.

Reklama

19. 6. 2020 15:24

Veřejné telefonní budky by měly v příštím roce skončit. Stát je přestane jako takzvanou univerzální službu dotovat a operátor O2 je v takovém případě neplánuje dál provozovat.

Článek

Po celém Česku ještě stojí 1150 telefonních budek, ale jejich dny už jsou definitivně spočítané, protože Rada Českého telekomunikačního úřadu rozhodla, že už je nepovažuje za klíčovou službu, a tak na ně stát nebude přispívat.

„V případě neuložení povinnosti neplánujeme tyto telefonní budky nadále provozovat. Kromě snižujícího se počtu hovorů jsou dalším důvodem k rušení vysoké nároky na údržbu a boj s vandalismem. Výnosy z volání by tak ani zdaleka nepokryly náklady na údržbu a provoz. Proto budeme raději investovat do rozvoje služeb, které lidé skutečně využijí,“ řekla mluvčí O2 Lucie Jungmannová.

Ze 30 tisíc na nulu

Už na konci minulého roku operátor O2 zrušil 2750 telefonních automatů, které provozoval komerčně mimo univerzální službu, tedy bez dotace státu. Přístroje i budky dodavatelská společnost postupně demontovala a zajistila jejich likvidaci. Letos O2 provozuje budky už jen v obcích do 200 obyvatel. Jeden automat stát dotuje zhruba 9000 korunami ročně.

Nejvíce telefonních automatů provozovala O2 na přelomu století, kdy fungovalo přes 30 000 budek. Od té doby se jejich počet kvůli klesajícímu využití v souvislosti s nástupem mobilních technologií snižuje.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované