Hlavní obsah

Mutace delta v Česku nabírá na síle. Počet případů se ztrojnásobil

Foto: Michal Šula, Seznam Zprávy

Praha čelí aktuálně zvyšujícímu se počtu nákaz covidu. Takto to teď vypadá v centru města.

Reklama

24. 6. 2021 12:53

Nejvýraznější ohnisko delta mutace je na Liberecku, kde je i podezření, že se už šíří komunitně. Tedy nelze vždy dohledat, kde se lidé nakazili.

Článek

Zatímco k pátku minulého týdne laboratoře evidovaly 30 případů varianty, dnes Státní zdravotní ústav (SZÚ) potvrdil 96 případů delta mutace nového typu koronaviru. V České televizi to dnes uvedla vedoucí Národní referenční laboratoře SZÚ Helena Jiřincová.

V poslední vlně SZÚ sekvenoval 179 vzorků. Pozitivních na variantu delta bylo 49 z nich. Jiřincová ale zdůraznila, že nešlo o reprezentativní vzorek, takže výsledek nelze vztáhnout na celou populaci. Vzorky, které sekvenací prošly, byly totiž předem vybrány jako podezřelé.

Jak se šíří covid u vás v obci, si můžete projít v unikátní mapě ZDE.

Mutace delta nového koronaviru testy odhalily ve vzorcích z více krajů, uvedla Jiřincová. Nejvýraznější ohnisko je v Libereckém kraji. Podezření, že v něm nastalo komunitní šíření, ale může potvrdit pouze epidemiolog.

To už ale před pár dny pro Seznam Zprávy potvrdil molekulární genetik Jan Pačes. „Bohužel, komunitní šíření delta varianty již v České republice máme. Už se u některých případů nepodařilo dohledat, u koho se nakazili, a neměli cestovní etiologii (původ onemocnění, pozn. red.),“ uvedl Pačes.

Není důvod k panice

„Rozhodně můžeme čekat, že dříve či později dojde k rozšíření varianty delta,“ je přesvědčena Jiřincová. Nepovažuje to ale za důvod k panice. Se šířením nakažlivější mutace podle ní zatím není spojený výrazný nárůst počtu hospitalizovaných, jako tomu bylo u původní varianty koronaviru.

Šíření nových variant považuje vedoucí Národní referenční laboratoře za důvod ke zvýšené opatrnosti a pečlivému sledování vývoje. Lidé by podle ní měli nadále dodržovat protiepidemická opatření.

Novým typem koronaviru, který způsobuje onemocnění covid-19, se od loňského března v Česku prokazatelně nakazilo skoro 1,67 milionu lidí, z nichž 30 291 zemřelo.

V Praze počty nově odhalených případů od poloviny minulého týdne pozvolna stoupají. Pražští hygienici aktuální stav epidemie sledují se znepokojením a apelují na obyvatele, aby nadále dodržovali bezpečnostní opatření v podobě adekvátní ochrany dýchacích cest, vzájemných odstupů ve vzdálenosti alespoň dvou metrů a co nejčastějšího mytí nebo dezinfekce rukou. Stěžejní je podle nich také očkování proti covidu a u dosud neočkovaných lidí je rovněž důležité pravidelné testování.

Reklama

Doporučované