Hlavní obsah

Dění kolem brexitu: Mayové hrozí další vlna rezignace ministrů, Corbynovi odchod části spolustraníků

Neshody ohledně brexitu.Video: Zuzana Lachnitová, Reuters

 

Reklama

Divoký brexit je důvodem neshod mezi členy britské vlády i mezi členy labouristické strany. Premiérce Therese Mayové hrozí rezignace skupiny ministrů, lídrovi opozice Corbynovi odchod spolustraníků. Předseda labouristů Corbyn se mezitím odmítá setkat s Mayovou, dokud neslíbí, že divoký brexit nebude.

Článek

Britská premiérka Theresa Mayová čelí kvůli přibližující se hrozbě neřízeného brexitu možné rebelii mezi vlastními ministry. Skupina členů jejího kabinetu podle listu The Daily Telegraph hrozí opuštěním vlády a podobně jako opoziční labouristé požaduje, aby Mayová vyloučila, že Británie na konci března odejde z Evropské unie bez dohody.

Pod tlakem členů vlastní strany se ocitl i šéf labouristů Jeremy Corbyn, jehož přední spolustraníci zvažují rezignaci, pokud Corbyn podpoří nové referendum.

Mayová a její vláda pokračují v jednání o východisku z patové situace, do níž se britští politici dostali po úterním drtivém odmítnutí brexitové dohody parlamentem. Premiérka předloží poslancům nové usnesení s návrhem dalšího postupu v pondělí, předtím však chce znát názory ostatních stran. Corbyn se s ní odmítá sejít do chvíle, než se Mayová zaváže k tomu, že nedopustí brexit bez schválené dohody, který by podle něj i dalších politiků měl pro Brity katastrofální následky. Premiérka však vzkázala, že tento požadavek splnit nemůže, ačkoli se snaží divokému brexitu vyhnout ze všech sil.

Podle konzervativního deníku jednala v sídle premiérky skupina pěti ministrů, kteří požadovali, aby se premiérka zavázala k téže věci. Celkem jsou podle listu připraveny opustit vládu dvě desítky úředníků, mezi kterými jsou ministři a další vládní činitelé.

„Myslím, že premiérka bude pod velkým tlakem, aby v této věci nechala ministrům volnou ruku při hlasování,“ řekl listu jeden z nejmenovaných členů vlády s odkazem na očekávané parlamentní hlasování, při němž by se na konci ledna mělo rozhodovat o nejbližších brexitových krocích.

Názorové rozpory jsou ovšem viditelné i v levicové opozici, jejíž lídr Corbyn ve středu neuspěl se svým návrhem na vyslovení nedůvěry vládě. V jeho straně se s blížícím se termínem brexitu začínají ozývat četnější hlasy podporující vypsání nového všelidového hlasování o budoucnosti vztahů s unií. Corbyn, který referendum považuje za jednu z možností odvrácení divokého brexitu, by podle některých komentátorů mohl tomuto tlaku ustoupit a podpořit opakování plebiscitu, což část Britů označuje za porušení principů demokracie.

Několik předních labouristických politiků včetně stínových ministrů chce podle listu The Guardian rezignovat na své pozice ve straně, pokud Corbyn nové celonárodní hlasování podpoří.

Reklama

Doporučované