Hlavní obsah

Desetitisíce Japonců vyzvaly úřady k evakuaci. Blíží se silný tajfun

Tajfun Lan by měl oblast okolí Tokia zasáhnout v pondělí.Video: Jakub Říha

 

Reklama

22. 10. 2017 21:46

Už dva lidé zemřeli v souvislosti se silným tajfunem jménem Lan, který ohrožuje Japonsko.

Článek

Desetitisíce lidí po celém Japonsku dostaly v neděli doporučení k evakuaci, stovky letů byly zrušeny a vlakové spoje byly narušeny kvůli blížícímu se tajfunu Lan, který se ohlašuje vydatnými lijáky a silným větrem. Tajfun, jehož sílu v neděli japonská meteorologická služba (JMA) označila čtvrtým z pěti stupňů, se blíží k Japonsku od jihu rychlostí 40 kilometrů v hodině a podle očekávání udeří v pondělí v oblasti kolem Tokia, informovala agentura Reuters.

Silný vítr si už vyžádal dva lidské životy. Jedna osoba zemřela pod lešením, které nevydrželo nápor větru. Druhým zaznamenaným případem je mrtvý rybář, který zahynul na své lodi, informovala agentura Kyodo. Několik dalších lidí utrpělo drobná zranění.

Nejmenovaný představitel JMA na nedělní tiskové konferenci řekl, že Lan zřejmě mírně zeslábl, stále je to ale silná bouře, která může zasáhnout části Japonska v podobě srážek přes 80 milimetrů za hodinu. „Udeří jako silný tajfun,” prohlásil.

Vítr a déšť budou s postupem noci sílit, varoval meteorolog, takže je nezbytné učinit preventivní opatření co možná nejdříve, pokud možno před nástupem tmy.

Agentura JMA vydala varování před silným deštěm a záplavami pro tichomořskou oblast Japonska včetně Tokia a okolí. Více než 70 000 domácnostem v různých částech země byla doporučena evakuace, více než pěti tisícům pak byla přímo nařízena, oznámila televize NHK.

„Žiju sama a v noci je to děsivé, proto jsem sem přišla, co nejdřív jsem mohla,” řekla zpravodaji NHK starší žena v evakuačním středisku.

V jižních a západních oblastech země bylo už zrušeno přes 300 letů a přerušeny vlakové spoje. Automobilka Toyota Motor Corp. oznámila, že od pondělního rána zastaví výrobu ve všech svých závodech po celé zemi.

Navzdory nepřízni počasí se v Japonsku v neděli konaly předčasné parlamentní volby. Japonská vládní koalice vedená Liberálnědemokratickou stranou (LDP) premiéra Šinzó Abeho v nich zřejmě dosáhla přesvědčivého vítězství. Vyplývá to z prvních povolebních odhadů zveřejněných po uzavření hlasovacích místností a uvádí to i japonská média.

Reklama

Související témata:

Doporučované