Hlavní obsah

Desítky lidí v Příbrami protestovaly proti těžbě uranových hald

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační snímek.

Reklama

2. 9. 2020 21:54

Kolem 60 lidí dnes odpoledne protestovalo před pobočkou státního podniku Diamo v Příbrami proti plánované těžbě kameniva z hald v bývalém uranovém revíru.

Článek

Obávají se nepříznivého vlivu na životní prostředí a zdraví lidí a doporučují zanechat odvaly v nynějším stavu. Někteří z účastníků si přinesli transparenty s nápisy „Nechte haldy být“, na místě bylo také možné podepsat protestní petici.

O likvidaci uranových hald se jedná už delší dobu, Diamo navrhlo obcím několik variant řešení. Záměr má i své stoupence, kteří poukazují třeba na to, že se díky odtěžení hald v okolí sníží radonová zátěž.

Jeden z autorů petice, starosta Petrovic a krajský zastupitel Petr Štěpánek, se na setkání vyslovil pro zachování kulturní krajiny Příbramska jako hornické oblasti. „Příbramsko bylo vždycky hornickou oblastí a ty haldy k němu tak nějak patří,“ uvedl. Upozornil na to, že kámen z hald, který chce stát použít na stavbu silnic, není sourodý a leží v těsném sousedství rodinných domů. „Už celá jedna generace s těmito haldami žije, jsou na ně zvyklí a nevadí jim. A teď by se měly desítky let, odhadem až padesát, ty haldy rozebírat?“ podivil se Štěpánek.

Další z řečníků poukázal na to, že v současnosti už jde o kus přírody, kde se vyskytují i zvířata, například srnky nebo dravci.

Ředitel odštěpného závodu Správa uranových ložisek v Příbrami Zbyněk Skála řekl, že iniciátorům protestu nabízel jednání u kulatého stolu, ti to ale podle něj odmítli. Podle jeho osobního názoru bylo cílem akce zviditelnění před volbami, Štěpánek na Příbramsku kandiduje do Senátu. Jeden z organizátorů Petr Kareš ale řekl, že protest neměl s politikou nic společného a cílem nebylo ani hanit Diamo. „Chceme jen vyjádřit svůj názor a pokusit se vyvolat diskusi se státními složkami,“ dodal Kareš.

Na Ministerstvu životního prostředí byla zahájena dvě zjišťovací řízení k posouzení vlivu na životní prostředí (EIA), jedno se týká odvalu šachty číslo 15 a druhé odvalů šachet 11 a 19. Podle dřívějšího odhadu ministerstva měly být závěry z obou řízení vydány během prázdnin. „Aktuálně závěry zjišťovacích řízení finalizujeme,“ sdělila dnes ČTK Dominika Pospíšilová z tiskového oddělení ministerstva.

Příbramské uranové ložisko se rozkládá od Kamenné po Dubenec. Rozlohu má 52 kilometrů čtverečních, délku téměř 25 kilometrů a šířku až čtyři kilometry. Celkový objem vydobytých prostor činí 44,5 milionu metrů krychlových. Založeno bylo 26 odvalů, na něž bylo uloženo téměř 28 milionů krychlových metrů hlušiny.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované