Hlavní obsah

Detektiv Harry Hole stále vydělává. Vloni Nesbovi vynesl 111 milionů

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační fotografie.

Reklama

20. 8. 2020 9:15

Nejprodávanější norský autor současnosti Jo Nesbø je milionářem. Jen loňský prodej knih mu zajistil 5,1 milionu dolarů, v přepočtu 111 milionů korun. Ukazuje to, že oblíbenost detektivek s Harrym Holem přetrvává už osm let.

Článek

Popularita severských detektivek rozkvetla už na počátku roku 2010 a mohlo by se zdát, že po deseti letech se obliba tohoto žánru bude vytrácet. Nejprodávanější norský autor Jo Nesbø však ukazuje pravý opak.

Daňové informace odhalily, že dvě Nesbøho společnosti v roce 2019 získaly více než 58 milionů norských korun (6,5 milionu dolarů), z nich 45,5 milionu norských korun (5,1 milionu dolarů) tvořily honoráře za autorovy knihy. Server Forbes uvedl, že celkový Nesbův kapitál činí 190 milionů norských korun (21,5 milionu dolarů). Kromě dvou jeho vydavatelských společností ho tvoří podíly v investičních firmách.

Souhrnná čísla z osobních daňových přiznání jsou v Norsku veřejně dostupná. Zatímco údaje za rok 2019 ještě nebyly zveřejněny, Nesbøho bohatství v roce 2018 činilo 276 milionů norských korun (31,1 milionu dolarů).

Kromě daně z příjmu si Norsko účtuje roční daň z bohatství ve výši 0,85 procenta z osobního majetku, jehož hodnota přesahuje 1,5 milionu norských korun (169 000 dolarů).

Jo Nesbø

Narodil v roce 1960 v norské metropoli Oslo.

Vyrůstal v Molde, kde měl slibně našlápnutou fotbalovou kariéru v místním klubu, která se ale v jeho 18 letech rozplynula kvůli zranění kolene.

Nejprve psal knihy pro děti, poté začal psát detektivní příběhy. Mezi jeho nejznámější díla patří Netopýr, Sněhulák nebo Žízeň.

Hlavní hrdina Nesbøho knih, vyšetřovatel Harry Hole, je stále populární. Oblíbené detektivní romány si našly fanoušky po celém světě. Série severských detektivek, která má zaručený status bestselleru, byla přeložena do více než 50 jazyků včetně češtiny. V červnu roku 2019 vydal Nesbø svůj poslední román Nůž. Jeho dvanáctá kniha se rychle dostala na první místo žebříčků nejen v Norsku, ale i v Británii.

Většina kritiků spojuje globální přitažlivost žánru s vývojem moderní skandinávské detektivky a švédskými autory Maj Sjöwallovou a Perem Wahlööem. Spisovatelé v šedesátých a sedmdesátých letech společně napsali deset románů o policejním vyšetřovateli Martinu Beckovi. Právě oni do příběhu zavedli smysl pro místo a výraznou vrstvu sociální kritiky, které jsou pro tento žánr charakteristické. Nesbøho práce bývá chválena za rozšíření žánru severské detektivky o psychologický vhled.

V loňském rozhovoru pro TV2 Nesbø uvedl, že pro něj peníze už moc neznamenají, poté co si uvědomil, že jich má dost na to, aby mohl žít život, jaký si přál. Několik měsíců v roce obvykle tráví lezením v Thajsku a pokračuje ve hře na kytaru v norské kapele Di Derre, která byla založena v roce 1992. Pět let poté Nesbø vydal svůj první román s Harrym Holem Netopýr.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované